Dlaczego ból może być przyjemny?

Ból nie zawsze jest niemiły, a czasem może nawet być przyjemny. Najnowsze badania sugerują, że ludzie doświadczają przyjemności podczas odczuwania bólu, jeśli ból okaże się mniej dotkliwy niż się tego spodziewali.

Dlaczego właściwie tak się dzieje?

Nietrudno zrozumieć, że ból może być interpretowany jako mniej dotkliwy, jeśli osoba go odczuwająca wie, że mogłoby być dużo gorzej. Mniej spodziewane było odkrycie tego, że ból może być odczuwany jako coś przyjemnego, jeśli udało się uniknąć czegoś gorszego – powiedziała Siri Leknes, psycholog na University of Oslo w Norwegii.

W przeprowadzonym eksperymencie, Leknes i jej współpracownicy podłączyli 16 badanych osób do urządzenia dostarczającego różnorodnego poziomu bolesnego gorąca na ramię osoby, a w tym samym czasie mierzyli aktywność mózgu rezonansem magnetycznym.

W pierwszej serii badani doświadczali żadnego lub tylko lekkiego bólu, jak np. bólu, kiedy chwycimy zbyt gorący kubek. W drugiej serii uczestnicy badania doświadczali średniego oraz intensywnego bólu. Na ekranie badani mogli zobaczyć, jaki rodzaj bólu będzie następny.

Podczas pierwszej serii uczestnicy badania oceniali lekki ból jako nieprzyjemny. Zaskakujące było to, że przy drugiej serii uczestnicy oceniali średni ból jako przyjemny, jeśli alternatywą był intensywny ból. Podczas stymulacji bólem średnim w drugiej serii badania, aktywność mózgu badanych była mniejsza w rejonie odpowiedzialnym za odczuwanie bólu, a większa w rejonie odpowiedzialnym za uczucie ulgi oraz przyjemności.

Można to tłumaczyć tym, że uczestnicy byli przygotowani na najgorsze i czuli ulgę, kiedy zdawali sobie sprawę, że nie jest tak źle, jak myśleli. Innymi słowy, uczucie ulgi jest na tyle silne, że może zmienić tak negatywne odczucie, jak ból, w coś łagodzącego, a nawet przyjemnego – powiedziała Leknes.

Wyniki badań opublikowane zostały w magazynie „Pain”.

Dodaj komentarz