Dieta śródziemnomorska szybciej zaspokaja głód niż dieta zachodnia

Naukowcy z Wake Forest University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że dieta śródziemnomorska zaspokaja głód szybciej niż dieta zachodnia, co pozwala lepiej radzić sobie z przejadaniem się i utrzymaniem prawidłowej wagi, a także zapobiegać rozwojowi powszechnych chorób związanych z wiekiem, w tym stłuszczeniowej choroby wątroby i cukrzycy.

Eksperci przeprowadzili eksperyment z udziałem 38 samic naczelnych – małp Macaca fascicularis, które zostały podzielone na dwie grupy. Przez 38 miesięcy (co odpowiada 9 ludzkim latom życia) małpy otrzymywały białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (dieta zachodnia) lub roślinne (śródziemnomorskie). W tym drugim przypadku, naczelne nie chciały zjeść całej żywności. Reszta makaków zjadła więcej niż potrzebowała i szybko przybrała na wadze.

Ponadto, po 2,5 roku, zachodnia dieta wywołała rozwój insulinooporności i doprowadziła do stłuszczenia wątroby, zaś zdrowa dieta obniżyła poziom triglicerydów – markerów otyłości.

Dieta śródziemnomorska obejmuje wysokie spożycie warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych (grochu, fasoli i soczewicy), nierafinowanej oliwy z oliwek i ryb. Taka dieta prawie wyklucza produkty zawierające tłuszcze nasycone, w szczególności produkty mleczne, mięso i drób. Dieta śródziemnomorska obejmuje również umiarkowane spożycie wina.

Dodaj komentarz