Dieta bezmięsna jest szkodliwa dla kości?

Czy dieta całkowicie pozbawiona mięsa może być szkodliwa dla zdrowia? Zespół światowych naukowców wykazał, że dieta wegańska, która wyklucza mięso i produkty mleczne, jest szkodliwa dla kości.

Naukowcy odkryli, że taki sposób odżywiania może prowadzić do zwiększonego ryzyka złamań. Odpowiednie badanie przeprowadzone przez naukowców z Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR), zostało opublikowane w czasopiśmie „Nutrients”.

Eksperci wykazali, że weganie mają zwykle słabsze kości z powodu braku składników odżywczych występujących tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Naukowcy przeprowadzili badanie ultrasonograficzne kości piętowej 72 osób, z których połowa od lat nie spożywała mięsa i mleka, a druga połowa była na tradycyjnej diecie, która zawierała mięso. Za pomocą ultradźwięków, eksperci zidentyfikowali 12 markerów wskazujących na stan kości. Wśród nich należy wymienić witaminę A i B6, lizynę, leucynę, kwasy tłuszczowe omega-3, selenoproteinę P, jod, wapń, magnez i inne pierwiastki. Badania wykazały, że kości nie-wegetarian były silniejsze i rzadziej ulegały złamaniom.

Dodaj komentarz