Depresja – przyczyny, objawy, leczenie

Łagodna depresja może być trudna do zdiagnozowania. Choć nazwa ta może sugerować, że nie jest to poważny stan, zmiany nastroju mogą się nasilić.

Typowe objawy to:

drażliwość
negatywne myśli
uczucie przemęczenia
poczucie beznadziei
przytłaczający smutek
płaczliwość
wstręt do samego siebie
uczucie braku motywacji
wyizolowanie się
brak empatii
niewyjaśniony ból

Zmiany w zachowaniu również mogą wskazywać na depresję. Wzorce snu mogą się zmieniać, a apetyt mogą się zwiększać lub zmniejszać. Osoby z łagodną depresją mogą również stosować więcej środków poprawiających nastrój, takich jak papierosy, narkotyki i alkohol.

Rodzaje depresji

Poniżej przedstawiono kilka powszechnych rodzajów depresji.

Uporczywe zaburzenie depresyjne jest często nazywane łagodną depresją lub dystymią. Osoba, u której zdiagnozowano ten stan, będzie miała wymienione powyżej objawy przez około 2 lata.

Ciężka depresja może obejmować mroczne nastroje, które mogą prowadzić do myśli samobójczych.

Sezonowe zaburzenia afektywne są często wywoływane podczas krótszych dni jesieni i zimy. Brak światła słonecznego i zmieniające się schematy snu, mogą znacząco przyczyniać się do tego stanu.

Depresja okołoporodowa i poporodowa mogą mieć wpływ na kobiety w trakcie i po ciąży. Ta depresja może być łagodna lub poważna.

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne jest ciężką postacią zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który jest powszechnie znany jako PMS.

Choroba afektywna dwubiegunowa może obejmować objawy małej lub dużej depresji. Jednak, objawy te pojawiają się przed lub po okresie wysokiej energii i aktywności, która jest klasyfikowana jako stan maniakalny lub hipomaniakalny.

Czym dokładnie jest ciężka depresja?

Ciężka lub poważna depresja, może być zauważalna dla innych. Stan ten jest bardzo wyniszczający, co utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności.

Ciężka depresja często obejmuje objawy podobne do stanów łagodniejszych. Jednak osoba z ciężką depresją może również doświadczać:

omamów
halucynacji
myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie

Osoba z tym schorzeniem wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.

Zmiany stylu życia mogą być bardzo pomocne

Wiele osób uważa, że w łagodnej depresji, bardzo pomocne może się okazać hobby. Badania sugerują, że ludzie, którzy podjęli się twórczych zajęć, mieli bardziej pozytywny nastrój, doświadczali mniej stresu i mieli niższe tętno gdy angażowali się w przyjemności, niż kiedy tego nie robili.

Codzienne zalecenia dotyczące depresji często obejmują:

przebywanie na świeżym powietrzu
ćwiczenia
spożywanie zdrowej żywności
medytację lub spokojne siedzenie przez 10 minut
ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze lub na oglądaniu telewizji, zwłaszcza wieczorami
zrobienie komuś przysługi
porozmawianie z kimś bliskim

Możliwości leczenia

Traumatyczne wydarzenia mogą prowadzić do łagodnej depresji. Jeśli tak jest, a łagodna depresja staje się umiarkowana, lekarz może zaproponować terapię mówiącą.

Niektóre rodzaje takiej terapii obejmują:

Poradnictwo
Seria sesji z wykwalifikowanym doradcą może pomóc w identyfikacji przyczyn depresji.
Terapia interpersonalna (IPT)

Niektórym trudno jest nawiązać kontakt z innymi ludźmi, co może prowadzić do izolacji i depresji. IPT ma na celu ułatwienie nawiązywania relacji.

Terapia psychodynamiczna

Wiąże się to z prośbą terapeuty o wypowiedzenie tego, co ma się na myśli, podczas gdy terapeuta stara się zidentyfikować problematyczne wzorce myślenia lub zachowania. Osoba może nie wiedzieć, że te wzorce powodują dyskomfort i przyczyniają się do depresji.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Zamiast koncentrować się na przyczynach depresji, CBT może zaoferować praktyczne sposoby radzenia sobie z chorobą. Może to obejmować odciąganie umysłu od niepokojących myśli lub identyfikowanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych o zmieniającym się nastroju. CBT jest popularną metodą, ponieważ ludzie często zauważają poprawę w ciągu kilku tygodni, a terapia zwykle wymaga krótkoterminowego zaangażowania.

Dodaj komentarz