Depresja poporodowa u ojców: zrozumienie przyczyn, objawów i sposobów postępowania

Ojcowie poniżej 25. roku życia są bardziej podatni na depresję poporodową niż ich starsi odpowiednicy; jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem ryzyka depresji poporodowej u mężczyzn.

Depresja poporodowa u matek jest zjawiskiem powszechnym i dobrze znanym. Jednak depresja u ojców również się zdarza. W rzeczywistości dotyka około 2–25 procent mężczyzn w okresie ciąży partnerki lub w ciągu pierwszego roku po porodzie – wyjaśnia doktor Fabian Almeida, psychiatra z Fortis Hospital w Kalyan (Indie).

Depresja poporodowa może mieć poważne konsekwencje dla dobrobytu rodziny, szczególnie dzieci. Jeśli depresja poporodowa nie zostanie poddana leczeniu, może doprowadzić do przewlekłej depresji.

Zdaniem doktora Almeida, ciężka rozpacz może prowadzić do innych przedłużających się chorób, a w najgorszym przypadku do myśli samobójczych i próby targnięcia się na swoje życie.

Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn obejmują:

1. Kłopoty z nawiązaniem więzi z dzieckiem
2. Lęk, dezorientację, bezradność i niepewność co do przyszłości
3. Problemy w związkach małżeńskich, takie jak brak intymności w związku
4. Uczucie wykluczenia i zazdrości o bliskość matki i dziecka
5. Niski poziom testosteronu

Radzenie sobie z depresją poporodową

Niektórzy ojcowie nigdy nie szukają pomocy i czekają, aż objawy depresji ustąpią z czasem. Wielu wybiera samotne cierpienie; przestaje komunikować się ze swoimi przyjaciółmi, żoną, pracownikiem służby zdrowia lub członkiem rodziny w sprawie swojego problemu, co może narażać ich i ich dziecko na kłopoty. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów sugerujących na depresję poporodową, jak najszybciej poszukać pomocy psychiatry.

Dodaj komentarz