Czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera widoczne są w mózgach dzieci

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają skłonność genetyczną do zachorowania na Alzheimera, mogą zostać zdiagnozowane już nawet w wieku niemowlęcym.

Naukowcy przeskanowali mózgi 162 zdrowych dzieci, wliczając w to 60 dzieci, które odziedziczyły gen o nazwie APOE-e4, który podnosi ryzyko zachorowania na Alzheimera po 65. roku życia. W porównaniu do dzieci bez genu APOE-e4, dzieci z tym genem miały mniej rozrośnięty mózg w niektórych obszarach, a mianowicie tych obszarach, które zmieniane są przy chorobie Alzheimera u starszych osób. Dzieci z APOE-e4 miały również bardziej rozrośniętą przednią część mózgu.

Eksperci podkreślają jednak, że otrzymane wyniki są wynikami wstępnymi, a zmiany w mózgu u dzieci z APOE-e4, nie muszą być koniecznie pierwszymi oznakami Alzheimera. Twierdzą oni również, że różnice w mózgu zaobserwowane w badaniu nie oznaczają, że dzieci te zachorują kiedyś na Alzheimera.

Jednak, badania te ukazują najwcześniejsze zmiany w mózgu połączone z genem APOE-e4. W związku z tymi wynikami narastają pytania odnośnie roli tego genu w rozwoju mózgu, tego jak zmiany mózgu odnoszą się do późniejszej zachorowalności na Alzheimera i czy odpowiednio wczesne terapie mogą zapobiec zachorowaniu na tę chorobę.

Te wyniki nie wykazują bezpośredniego związku ze zmianami widocznymi u osób chorych na Alzheimera. Mogą nam jednak pomóc w ustaleniu tego, jak ten gen wpływa na ryzyko zachorowania w późniejszym wieku – powiedział Sean Deoni, który nadzoruje Advanced Baby Imaging Lab na Brown University.

Około 25 procent populacji USA posiada gen APOE-e4, ale nie każdy z tym genem zachoruje na Alzheimera. Im więcej kopii genu APOE-e4 posiada dana osoba, tym większe ryzyko, że zachoruje ona na Alzheimera. Wśród osób chorych na Alzheimera, 60 procent posiada co najmniej jedną kopię genu APOE-e4.

Nie jest do końca jasne, jak APOE-e4 podnosi ryzyko Alzheimera, ale możliwe jest, że w grę wchodzą inne czynniki włącznie z innymi genami oraz czynnikami środowiskowymi, które wszystkie razem prowadzą do zmian w mózgu określanych chorobą Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że aktualnie nie ma dowodów na to, że dzieci z APOE-e4 doświadczają problemów kognitywnych.

W badaniu wzięły udział dzieci w wieku od 2 miesięcy do 2 lat, które nie miały w rodzinie osób z Alzheimerem oraz chorób psychiatrycznych. Mózgi dzieci zostały przeskanowane rezonansem magnetycznym na tyle cichym, żeby nie obudzić śpiących dzieci. Rodzicom nie powiedziano czy ich dziecko posiada gen APOE-e4.

Wyniki badań opublikowane zostały w magazynie „JAMA Neurology”.

Dodaj komentarz