Czym są szumy uszne i jak powstają?

Szumy uszne to odczucie dźwięków słyszanych z wnętrza ciała, a nie z zewnątrz. Charakterystyczne jest „dzwonienie w uszach”, które może występować jako brzęczenie, buczenie, mrowienie, syczenie lub gwizdanie. Niektórzy ludzie słyszą nawet dźwięki podobne do muzyki lub śpiewu.

Co to jest pulsujący szum uszny?

Pulsujący szum w uszach to rytmiczny szum, który bije w tym samym tempie, co serce i dźwięk krwi krążącej w ciele. Osoba może to potwierdzić, sprawdzając swój puls podczas odczuwania szumu w uszach. W przeciwieństwie do innych form szumu w uszach, które uważa się za spowodowane rozłączeniem dźwięków, które słyszą uszy, i sposobem, w jaki mózg je interpretuje, pulsujący szum w uszach ma swoje fizyczne źródło.

Przyczyny

Pulsujący szum w uszach występuje, gdy ucho uświadamia sobie zmianę przepływu krwi w pobliskich naczyniach krwionośnych. Należą do nich tętnice i żyły szyi, podstawy czaszki i samego ucha.

Głównymi przyczynami są:

Uogólniony zwiększony przepływ krwi

Kiedy krew szybko płynie, np. podczas forsownych ćwiczeń lub ciąży, wytwarza więcej hałasu. Ciężka niedokrwistość lub nadczynność tarczycy, może również powodować ogólny wzrost przepływu krwi w organizmie.

Zlokalizowany zwiększony przepływ

Czasami przepływ krwi wzrasta tylko w jednej grupie naczyń. Guzy na głowie i szyi mogą prowadzić do powstania nieprawidłowych naczyń krwionośnych, co może powodować pulsacyjny szum w uszach. Większość guzów związanych z pulsującym szumem w uszach jest łagodna, co oznacza, że ​​nie są one nowotworowe.

Burzliwy przepływ krwi

Miażdżyca tętnic, czyli stwardnienie tętnic, sprawia, że ​​wnętrzności naczyń krwionośnych są nierówne. Prowadzi to do burzliwego i głośniejszego przepływu krwi.

Zwiększona świadomość

Zwiększona świadomość dźwięku może być spowodowana urazami lub zaburzeniami w uchu. Może to prowadzić do pulsującego szumu w uszach.Jeśli ktoś cierpi na schorzenie powodujące przewodzeniowy ubytek słuchu, taki jak perforowana błona bębenkowa lub wydzielnicze zapalenie ucha środkowego, ma tendencję do bycia bardziej świadomym dźwięków dobiegających z wnętrza ciała.

Nadciśnienie wewnątrzczaszkowe

Stan zwany łagodnym lub idiopatycznym nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym, może powodować pulsacyjny szum w uszach, a także bóle głowy i problemy ze wzrokiem. Nie jest jasne, co powoduje tę chorobę, ale najbardziej zagrożone są młode kobiety i panie w średnim wieku, z nadwagą.

Dodaj komentarz