Czym może grozić tłumienie niechcianych wspomnień?
Grupa neuronaukowców pod kierownictwem Justina Halberta z Bard College odkryła, że ludzie, którzy próbują stłumić niechciane wspomnienia, mogą nieumyślnie zapomnieć o wydarzeniach, które mają właśnie miejsce. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.
Eksperci przeprowadzili eksperyment z udziałem 381 ochotników w wieku 18-35 lat. Badani zostali poproszeni o zapamiętanie 36 par słów. Podczas testów uczestnikom zaproponowano albo przywołanie drugiego słowa z pewnej pary, albo nie myślenie o tym. Badanym pokazano zdjęcia nieoczekiwanych przedmiotów w zwykłych miejscach, na przykład pawia na parkingu lub piłki nożnej na stole. Uczestnicy zostali poproszeni o wyjaśnienie, w jaki sposób znalazły się tam wskazane przedmioty. Podczas eksperymentu mózg ochotników został zeskanowany za pomocą rezonansu magnetycznego, aby określić, które obszary były najbardziej aktywne podczas wykonywania zadań.
W kolejnym etapie eksperymentu naukowcy pokazali ochotnikom podobne obrazy, ale tym razem na obrazie było obecne tylko tło i nie było na nim żadnych obiektów. Uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie tego, co zostało im wcześniej przedstawione na zdjęciach.
Naukowcy odkryli, że gdy badani tłumili wspomnienia słów w skojarzeniach, zapamiętywali gorzej to, co zostało przedstawione na zdjęciach, które zostały im w danym momencie pokazane. Ponadto, dane obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wykazały, że w tym przypadku część mózgu odpowiedzialna za tworzenie nowych wspomnień, hipokamp, wykazywała zmniejszoną aktywność.
Wcześniej naukowcy z University of Texas w Dallas udowodnili, że negatywne myśli znacznie upośledzają pamięć roboczą u ludzi. Ponadto, jeśli stan depresyjny poprzedza proces zapamiętywania, wówczas ten negatywny wpływ jest szczególnie zauważalny.