Czym jest utrata słuchu i jak się ją leczy?

Utrata słuchu może być tymczasowa lub trwała. Często pojawia się stopniowo wraz z wiekiem, ale czasami może się zdarzyć nagle. Jakie są typowe objawy utraty słuchu, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć, jeśli już ją mamy?

Typowe objawy utraty słuchu to:

trudności w usłyszeniu innych ludzi i zrozumieniu co mówią, zwłaszcza w hałaśliwych miejscach
częste proszenie ludzi, aby powtórzyli
głośne słuchanie muzyki i oglądanie telewizji

Kiedy uzyskać pomoc medyczną?

Jeśli ty lub twoje dziecko nagle stracicie słuch (w jednym lub obu uszach), natychmiast skontaktujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu
Jeśli uważasz, że słuch twojego dziecka stopniowo się pogarsza, umów się na wizytę u lekarza rodzinnego.
Jeśli obawiasz się o słuch przyjaciela lub członka rodziny, zachęć ich do wizyty u lekarza ogólnego.
Twój lekarz ogólny zapyta o twoje symptomy i zajrzy ci do uszu za pomocą małej, ręcznej latarki z soczewką powiększającą. Może również przeprowadzić prostą kontrolę twojego słuchu. W razie potrzeby może skierować cię do specjalisty, który przeprowadzi bardziej szczegółowe badania słuchu.

Przyczyny utraty słuchu

Utrata słuchu może mieć wiele różnych przyczyn. Na przykład:

Nagła utrata słuchu w uchu może być spowodowana woskowiną, infekcją ucha, perforacją (rozerwaniem) lub chorobą Ménière’a.

Nagła utrata słuchu w obu uszach może być spowodowana uszkodzeniem spowodowanym bardzo głośnym hałasem lub przyjmowaniem pewnych leków, które mogą wpływać na słuch.

Stopniowa utrata słuchu w uchu może być spowodowana np. przez płyn (ucho klejowe), wzrost kostny (otoskleroza ) lub nagromadzenie komórek skóry (perlak).

Stopniowa utrata słuchu w obu uszach jest zwykle spowodowana starzeniem lub wieloletnim narażeniem na zbyt głośne dźwięki.

Leczenie utraty słuchu

Utrata słuchu czasami poprawia się sama lub może być leczona lekami lub prostą procedurą. Na przykład, woskowina może zostać wyssana lub zmiękczona kroplami.

Ale inne typy – takie jak stopniowe ubytki słuchu, które często występują wraz z wiekiem – mogą być trwałe. W takich przypadkach leczenie może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu pozostałego słuchu.

Dostępne opcje leczenia:

aparaty słuchowe
implanty – urządzenia przymocowane do czaszki lub umieszczone głęboko w uchu, jeśli aparaty słuchowe nie są odpowiednie
różne sposoby komunikacji – takie jak czytanie w języku migowym lub czytanie na podstawie ruchów warg

Zapobieganie ubytkowi słuchu

Nie zawsze można zapobiec ubytkowi słuchu, ale jest kilka prostych czynności, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia słuchu.

Warto pamiętać, by:

nie słuchać zbyt głośno telewizora, radia lub muzyki
używać słuchawek, które blokują hałas z zewnątrz
nosić ochraniacze na uszy, jeśli pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, takim jak warsztat samochodowy lub plac budowy; specjalne wentylowane zatyczki do uszu, które zmniejszają hałas są również dostępne dla muzyków
używać ochrony słuchu podczas głośnych koncertów i innych wydarzeń, w których występuje wysoki poziom hałasu
nie wkładać żadnych przedmiotów do uszu, takich jak waciki, wata i chusteczki.

Dodaj komentarz