Czym jest nokturia? I czy ma ona jakiś związek z nadciśnieniem?

Regularne przerywanie snu z powodu konieczności odbycia wizyty w toalecie, jest związane z nadmiernym spożyciem soli i wysokim ciśnieniem krwi – odkryli japońscy kardiolodzy.

Zdaniem naukowców, nokturia, czyli stan, w którym mamy częstą potrzebę oddawania w nocy moczu, może być spowodowany przez wysokie ciśnienie krwi lub gromadzenie się nadmiar płynów w organizmie.

Jeśli twój stan nie ustąpi, powinieneś skonsultować się z lekarzem i sprawdzić swoje ciśnienie, a także zmierzyć ilość spożywanej soli – powiedział lekarz Satoshi Konno ze szpitala Rosai-Tohoku w Sendai w Japonii.

Specjalista zauważył, że „nawet jedna nocna wędrówka do toalety, zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia o około 40 procent”, a „im częściej chodzisz do toalety, tym większe prawdopodobieństwo problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi”.

W badaniu wzięło udział 3749 mieszkańców Watari (Japonia), wśród których, od 2017 r., 1882 osoby miały nokturię. Badania nie pozostawiły złudzeń – częste wizyty w toalecie, mają związek z wysokim ciśnieniem krwi.

Dodaj komentarz