Czym jest młodzieńczy zespół fibromialgii?

Fibromialgia to zaburzenie charakteryzujące się powszechnym bólem mięśniowo-szkieletowym, któremu towarzyszą problemy związane ze zmęczeniem, sennością i nastrojem. Naukowcy są przekonani, że fibromialgia wzmacnia bolesne odczucia, wpływając na sposób, w jaki mózg przetwarza sygnały dotyczące bólu.

Fibromialgia jest powszechnie uważana za chorobę dotykającą dorosłych. Jednak przypadłość ta występuje również u dzieci i młodzieży. Szacunki sugerują, że wczesna fibromialgia u dzieci dotyka od 2 do 6 procent dzieci w wieku szkolnym, głównie nastolatków. Najczęściej diagnozuje się ją w wieku od 13 do 15 lat.

Objawy

Objawy czasami zaczynają się po urazie fizycznym, zabiegu chirurgicznym, infekcji lub znacznym stresie psychicznym. W innych przypadkach, objawy stopniowo kumulują się w czasie bez żadnego pojedynczego zdarzenia wyzwalającego.

U dzieci z fibromialgią objawy obejmują:

Powszechny, rozproszony ból. Ból związany z fibromialgią często opisywany jest jako stały, tępy ból trwający co najmniej trzy miesiące. Ból występuje po obu stronach ciała, powyżej i poniżej talii.
Bół głowy. Częste bóle głowy występują u większości pacjentów z fibromialgią.
Zaburzenia snu. Dzieci z fibromialgią często potrzebują godziny lub więcej, aby zasnąć. Nawet gdy zasypiają, wiele osób ma trudności z utrzymaniem snu i często budzi się w nocy.
Zmęczenie. Ludzie z fibromialgią często budzą się zmęczeni, mimo że śpią przez dłuższy czas. Sen jest często zakłócany przez ból, a wielu pacjentów z fibromialgią ma również inne zaburzenia snu, takie jak zespół niespokojnych nóg i bezdech senny.
Inne problemy. Wiele osób z fibromialgią może również odczuwać ból lub skurcze w dolnej części brzucha, zgłaszać zaburzenia poznawcze i doświadczać depresji oraz lęku.

Przyczyny

Lekarze nie wiedzą, co powoduje fibromialgię, ale najprawdopodobniej wymaga to współpracy wielu różnych czynników.

Mogą to być:

Genetyka. Mogą istnieć pewne mutacje genetyczne, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na rozwój tego zaburzenia.
Infekcje. Niektóre choroby wydają się wywoływać lub nasilać fibromialgię.
Uraz fizyczny lub emocjonalny. Zespół stresu pourazowego powiązano z fibromialgią.

Dlaczego to boli?

Naukowcy są przekonani, że wielokrotna stymulacja nerwów powoduje zmiany w mózgu osób z fibromialgią. Ta zmiana wiąże się z nieprawidłowym wzrostem poziomu niektórych substancji chemicznych w mózgu, które sygnalizują ból (neuroprzekaźniki). Ponadto, receptory bólu mózgu wydają się rozwijać pewnien rodzaj pamięci bólu i stają się bardziej wrażliwe, co oznacza, że ​​mogą przesadnie reagować na sygnały bólowe.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka dla fibromialgii obejmują:

Płeć. Fibromialgia częściej jest diagnozowana u dziewcząt i kobiet.
Historia rodzinna. Prawdopodobieństwo wystąpienia fibromialgii może być większe, jeśli nasz krewny również cierpi na tę chorobę.
Choroba reumatyczna. Jeśli masz chorobę reumatyczną, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń, możesz być bardziej podatny na rozwój fibromialgii.

Komplikacje

Ból i brak snu związany z fibromialgią, mogą zakłócać zdolność do funkcjonowania w szkole lub w domu. Frustracja w radzeniu sobie z często źle rozumianą sytuacją, może również prowadzić do lęku i depresji.

Dodaj komentarz