Czy zgaga może być objawem śmiertelnej choroby?

Czy zgaga może nam sygnalizować obecność poważnej choroby? Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że choroba refluksowa przełyku, której jednym z objawów jest zgaga, wiąże się z wysokim ryzykiem zachorowania na raka krtani i przełyku. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „American Cancer Society”.

Powiązane zjawisko zwane refluksem kwaśnym lub zgagą, uszkadza tkanki przełyku i krtani, a przy dłuższej ekspozycji, może prowadzić do śmiertelnej choroby – raka.

W latach 1995-1996, NIH współpracował z American Association of Retired Persons (AARP), w celu zbadania 3,5 miliona osób w wieku od 50 do 71 lat. Naukowcy próbowali ustalić związek między odżywianiem a zdrowiem.

W rezultacie, po 16 latach okazało się, że 24 proc. uczestników miało początkowo historię GERD. Spośród nich 931 rozwinęło gruczolakoraka przełyku, 301 rozwinęło raka płaskonabłonkowego przełyku, a 876 – płaskonabłonkowego raka krtani.

Wśród zdiagnozowanych osób, prawdopodobieństwo zachorowania na którykolwiek z tego typu nowotworów, było dwukrotnie wyższe. Jednocześnie wysokie ryzyko było takie samo dla wszystkich grup, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak płeć, palenie i spożycie alkoholu.

Dodaj komentarz