Czy utrata wagi może zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka?

Otyłość jest znanym czynnikiem ryzyka wielu nowotworów. Niedawne badanie, w którym uczestniczyło ponad 2000 pacjentów poddanych zabiegom chirurgii bariatrycznej, stawia pytanie, czy utrata wagi może zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka.

Rak skóry jest najczęstszą postacią raka w Stanach Zjednoczonych. Tylko w 2018 r., odnotowano blisko 80 tys. nowych przypadków, a do końca 2020 r., szacuje się, że będzie ich ponad 90 tys.

Zrozumienie czynników ryzyka związanych z każdym typem raka, jest ważne w naszych wysiłkach zmierzających do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu. Otyłość została już potwierdzona jako czynnik ryzyka wielu nowotworów, w tym raka trzonu macicy, wątroby, nerki, jelita grubego i raka trzustki. Najbardziej oczywistym czynnikiem ryzyka dla raka skóry jest niezabezpieczona ekspozycja na słońce. Jednak, zgodnie z wcześniejszymi badaniami, otyłość również może odgrywać tu pewną rolę.

Otyłość i czerniak

Wcześniejsze prace wykazały, że otyłość zwiększa zarówno ryzyko, jak i tempo wzrostu czerniaka. W ostatnim badaniu naukowcy chcieli jednak zrozumieć, czy utrata wagi zmniejszyłaby poziom tego ryzyka. Badacze pod kierownictwem Maggie Taube z Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji, przedstawili swoje wnioski podczas Europejskiego Kongresu na temat otyłości, który odbył się w Wiedniu w Austrii.

Aby zbadać związek między otyłością, utratą masy ciała i czerniakiem, eksperci przyjrzeli się danym z badania otyłych pacjentów – projektu opracowanego w celu monitorowania wyników operacji bariatrycznych w porównaniu z osobami stosującymi konwencjonalne leczenie otyłości.

W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób, które przeszły operację otyłości i podobna liczba uczestników kontrolnych, którzy byli dopasowani do wielu parametrów, w tym wieku, płci, pomiarów ciała, cech osobowości i czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Analiza wykazała, że ​​ci, którzy przeszli operację, mieli znacznie niższe ryzyko zachorowania na czerniaka w ciągu następnych 18 lat. 

61-procentowa redukcja ryzyka

W rzeczywistości, w porównaniu z grupą kontrolną, osoby z grupy „chirurgicznej” zauważyły ​​61-procentowy spadek ryzyka zachorowania na złośliwego czerniaka i 42-procentowe zmniejszenie ryzyka wszystkich rodzajów raka skóry.

Autorzy podsumowują: To odkrycie potwierdza ideę, że otyłość jest czynnikiem ryzyka czerniaka i wskazuje, że utrata masy ciała u osób z otyłością, może zmniejszyć ryzyko śmiertelnej postaci raka, która stale wzrasta w wielu krajach.

Związek między rakiem skóry a otyłością, jest nieco zaskakujący i potrzeba więcej badań, aby odkryć, dlaczego tak właściwie jest.

Dodaj komentarz