Czy tatuaże z henny są bezpieczne?
Planujesz zafundować sobie tymczasowy tatuaż? Lepiej zastanów się nad tym jeszcze raz. Food and Drug Administration (FDA) ostrzega, że choć tatuaże tymczasowe niosą ze sobą mniejsze ryzyko niż prawdziwe tatuaże i łatwiej się ich pozbyć, to tatuaże z henny mogą wywoływać u niektórych osób niepożądane efekty.
To, że tatuaż jest tymczasowy, nie znaczy, że jest pozbawiony wszelkiego ryzyka – powiedziała doktor Linda Katz, dyrektor wydziału kosmetycznego FDA.
Do efektów ubocznych należą zaczerwienienie, bąble, zmiany wypukłe, utrata pigmentu czy zwiększona wrażliwość na światło słoneczne, a nawet trwałe blizny. Niektóre efekty występują natychmiast, niektóre dopiero po kilku tygodniach, a niektóre wymagają nawet pomocy lekarskiej.
Prawdziwa henna, czyli czerwono-brązowy barwnik zrobiony z rośliny tropikalnej, używana jest bezpiecznie od tysięcy lat do barwienia skóry, włosów i ubrań, natomiast tymczasowe tatuaże robione są z tzw. „czarnej henny”, która jest barwnikiem do włosów lub mieszanką henny i innych składników, co ma sprawić, że tatuaż pozostanie dłużej na skórze. Tym dodatkowym składnikiem jest zazwyczaj parafenylenodiamina (silnie uczulająca amina aromatyczna), która zgodnie z prawem, nie powinna być używana w kosmetykach mających styczność ze skórą, ale nie sposób jest skontrolować wszystkie stoiska z tatuażami przy plażach.
W przypadku reakcji alergicznej, bądź podrażnienia skóry przez tatuaż z henny, należy skontaktować się z lekarzem.