Czy sen w ciągu dnia może być śmiertelny?
Drzemki trwające godzinę lub dłużej w ciągu dnia mogą być śmiertelne. Do takiego wniosku doszli chińscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie. Zostało to ogłoszone w komunikacie prasowym na MedicalXpress.
Naukowcy podsumowali dostępne dane, aby ocenić związek między drzemkami a ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia. Analiza objęła 313 651 uczestników z ponad 20 prac naukowych. Jednocześnie około 39 proc. uczestników często drzemało.
Okazało się, że długie drzemki (ponad 60 minut) wiązały się z 30-procentowym zwiększeniem ryzyka zgonu ze wszystkich przyczyn i 34-procentowym wyższym ryzykiem chorób układu krążenia. Biorąc pod uwagę sen nocny, przedłużony sen w ciągu dnia wiązał się ze zwiększonym ryzykiem śmierci tylko u osób, które spały dłużej niż sześć godzin w nocy.
Ogólnie rzecz biorąc, spanie w ciągu dnia o dowolnej długości wiąże się ze zwiększonym o 19% ryzykiem śmierci. Związek ten jest bardziej wyraźny u kobiet, które były o 22 procent bardziej narażone na śmierć po drzemkach niż te, które nie spały, oraz u starszych uczestniczek, u których ryzyko podczas snu było o 17 procent wyższe. Jednocześnie krótki sen trwający mniej niż 60 minut nie był niebezpieczny dla zdrowia i mógł poprawić stan układu sercowo-naczyniowego u osób słabo śpiących w nocy.