Czy przewlekłe zapalenie gardła jest niebezpieczne?

Przewlekłe zapalenie gardła to stan, który różni się od ostrego zapalenia gardła tym, że trwa znacznie dłużej i nie reaguje na leczenie stosowane w przypadku ostrego zapalenia gardła. Przyczyny przewlekłego zapalenia gardła mogą być prozaiczne, ale także może ono być oznaką nowotworu. Jakie są objawy przewlekłego zapalenia gardła? Jak się je diagnozuje? Jak je skutecznie leczyć?

Zapalenie gardła jest stanem zapalnym tylnej części gardła. Ostre zapalenie gardła to stan, który występuje częściej niż przewlekłe zapalenia gardła, a jego objawy zwykle ustępują w ciągu 7-10 dni.Leczenie ostrego zapalenia gardła zwykle koncentruje się na leczeniu objawów. Większość przypadków ostrego zapalenia gardła jest wirusowa, ale niektóre są bakteryjne. Antybiotyki są pomocne tylko wtedy, gdy infekcja bakteryjna jest przyczyną ostrego zapalenia gardła. Jednak przewlekłe zapalenie gardła może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

W przewlekłym zapaleniu gardła pacjent uskarża się na ból, który nie ustępuje lub często się powraca. Zapalenie gardła może być przewlekłe, jeśli ból gardła utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni. Istnieje kilka podstawowych przyczyn przewlekłego zapalenia gardła, od których uzależnione jest leczenie tego stanu.

Objawy przewlekłego zapalenia gardła

Objawy przewlekłego zapalenia gardła przypominają objawy ostrego zapalenia gardła i obejmują:

 1. Dyskomfort lub ból gardła
 2. Kaszel
 3. Chrypkę
 4. Łaskotanie w gardle
 5. Wrażenie czegoś tkwiącego w gardle
 6. Trudności z połykaniem
 7. Bół głowy
 8. Gorączkę

Przyczyny przewlekłego zapalenia gardła

Przewlekłe zapalenie gardła ma wiele potencjalnych przyczyn, a jeśli ból gardła nie ustępuje nawet po kuracji antybiotykowej, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Przewlekłe zapalenie gardła może być spowodowane takimi czynnikami, jak:

 1. Dym lub zanieczyszczenia środowiska
 2. Infekcja
 3. Alergie lub reakcje alergiczne, takie jak eozynofilowe zapalenie przełyku
  refluks żołądkowego
 4. Rak gardła (w rzadkich przypadkach)
 5. Przewlekłe zapalenie gardła może też być objawem wielu innych chorób, np. układu krwiotwórczego i odpornościowego: białaczek, chłoniaków, ziarnicy, szpiczaka oraz AIDS

Diagnostyka i leczenie przewlekłego zapalenia gardła

Przewlekłe zapalenie gardła często wskazuje na istnienie podstawowego problemu, a leczenie w celu jego złagodzenia obejmuje leczenie podstawowej przyczyny.

Aby złagodzić ból gardła, osoby z przewlekłym zapaleniem gardła mogą płukać gardło ciepłymi roztworami soli, utrzymywać dobre nawodnienie, unikać palenia i radzić sobie z bólem za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak np. paracetamol. Należy jednak zająć się podstawową przyczyną tego stanu.

W przypadku przewlekłego zapalenia gardła wywołanego przez dym lub zanieczyszczenia środowiska, pacjent powinien bezwzględnie unikać środowiska, w którym obecny jest dym. Zapalenie migdałków jest zazwyczaj leczone za pomocą antybiotyków. Jeśli choroba powtarza się często lub jest szczególnie ciężka, można rozważyć chirurgiczne usunięcie migdałków.

Alergiczny nieżyt nosa jest często leczony aerozolami do nosa, sprayami z solą fizjologiczną i lekami przeciwalergicznymi bez recepty. W cięższych przypadkach należy skonsultować się z laryngologiem. Leczenie raka gardła zależy od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji i stopnia zaawansowania. Opcje leczenia obejmują chirurgię, radioterapię i chemioterapię.

Jednak przewlekłe zapalenie gardła może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami oprócz zakażenia. W przewlekłym zapaleniu gardła ból nie ustępuje lub często się powraca. Zapalenie gardła może być przewlekłe, jeśli ból gardła utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni.za stan ten może odpowiadać wiele poważnych chorób,

Czy ból gardła jest oznaką raka?

Obecnie zaleca się badanie pacjentów z uporczywą chrypką lub niewyjaśnionym guzkiem szyi pod kątem raka gardła lub krtani. Jednak ból gardła sam w sobie nie musi być związany z rakiem krtani, ale długo utrzymujące się zapalenie gardła zawsze wymaga dokładnego zbadania.

Dodaj komentarz