Czy plastikowe śmieci mogą być szkodliwe?

Gdy w celu ratowania warstwy ozonowej ONZ w 1989 roku sklasyfikowało chlorofluorowęglowodór jako szkodliwy, produkcja czynników chłodniczych ustała po siedmiu latach. Teraz naukowcy wzywają do podobnego działania w stosunku do o wiele bardziej wszechobecnego materiału, jakim jest plastik.

„Myślimy, że zagrożenie ze strony odpadków plastikowych oraz sygnały możliwych zagrożeń chemicznych, są na tyle niepokojące, że najwięksi producenci plastikowych odpadków, czyli USA, Europa i Chiny, powinny podjąć zdecydowane działania” – napisali naukowcy w internetowym wydaniu pisma „Nature.”

Autorzy twierdzą, że taka klasyfikacja zainicjowałaby wprowadzenie zmian, zarówno w procesie produkcji, jak i utylizacji plastiku. „Los Angeles Times” zauważa, że mniej niż połowa produkowanego plastiku, co roku trafia na wysypisko.

Autorzy pochodzący z USA, Japonii i Wielkiej Brytanii sugerują w pierwszej kolejności zajęcie się czterema najbardziej szkodliwymi plastikami: polichlorkiem winylu, czyli PVC, polistyrenem, znanym również jako styropian, poliuretanem oraz poliwęglanem. Te plastiki używane są do produkcji wszystkiego począwszy od rur, a na butelkach dla dzieci kończąc. Są również trudne do recyklingowania.

Aktualne przepisy w USA, Europie i Japonii klasyfikują plastik jako odpad stały, co, jak argumentują autorzy, jest nieaktualne i zagraża ludziom oraz zwierzętom.

Dodaj komentarz