Czy niebieskie światło może obniżyć ciśnienie krwi?

Ekspozycja na niebieskie światło może pomóc w walce z nadciśnieniem tętniczym – wynika z ostatnich badań.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie, są szeroko rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach zachodnich. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną prawie 1000 zgonów, do których dochodzi każdego dnia w USA. Nadciśnienie tętnicze jest również czynnikiem ryzyka poważnych schorzeń, takich jak atak serca, udar i choroba nerek.

Obecnie lekarze zazwyczaj przepisują leki, takie jak inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę i blokery kanałów wapniowych, które pomagają w radzeniu sobie z nadciśnieniem. Chociaż mogą one być skuteczne, ich działania niepożądane są powszechne i obejmują uporczywy, suchy kaszel i zawroty głowy.

Ostatnie badania wykazały, że ekspozycja na światło słoneczne wpływa na nadciśnienie. Ciśnienie krwi jest średnio niższe w miesiącach letnich, a niektóre badania powiązały wysoki poziom długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Narażenie na nadmierne działanie promieni słonecznych uszkadza skórę, powodując jej przedwczesne starzenie. Badania wykazały również, że światło ultrafioletowe (UV) jest czynnikiem rakotwórczym – nadmierne narażenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Z drugiej strony, gdy światło słoneczne uderza w naszą skórę, wywołuje reakcję chemiczną, która produkuje witaminę D , która odgrywa ważną rolę w naszym organizmie.

Światło UV wpływa również na poziomy tlenku azotu (NO), a NO jest ważną cząsteczką sygnałową u ludzi i praktycznie wszystkich innych, żywych organizmów. Wewnętrzna wyściółka naczyń krwionośnych – zwana śródbłonkiem – uwalnia NO. Powoduje to rozluźnienie mięśni gładkich wokół naczyń krwionośnych, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Kiedy światło słoneczne uderza w skórę, związki takie jak azotyny rozkładają się, by wytworzyć NO, który następnie dyfunduje do głębszych tkanek i ostatecznie wchodzi do naczyń krwionośnych. Interakcja między światłem słonecznym, NO i mięśniami gładkimi naczyń krwionośnych może wyjaśnić, dlaczego światło słoneczne ma działanie minimalizujące nadciśnienie.

Niedawno naukowcy z University of Surrey w Wielkiej Brytanii i Heinrich Heine University Dusseldorf w Niemczech połączyli siły, aby zbadać, czy niebieskie światło bez długości fal UV ma potencjał, aby złagodzić nadciśnienie.

Wcześniejsze badania wykazały, że widoczne światło niebieskie w zakresie 420-453 nanometrów o długości fali, może indukować wytwarzanie NO bez uszkadzania DNA. Najnowsze badanie idzie o krok dalej. Po raz pierwszy naukowcy ocenili, czy ekspozycja na światło niebieskie, może wytworzyć wystarczającą ilość NO, aby znacząco obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Zalety niebieskiego światła

W badaniu wzięło udział 14 mężczyzn w wieku 30-60 lat, z których żaden nie miał wcześniejszych problemów sercowo-naczyniowych, nadciśnienia ani cukrzycy. Każdy uczestnik odwiedził zakład testowy dwa razy, z jednym tygodniem przerwy pomiędzy sesjami. Podczas jednej wizyty uczestnicy zostali wystawieni na 30 minut ekspozycji na niebieskie światło, a następnie otrzymali 30 minut „światła kontrolnego”. Naukowcy szukali wyraźnych zmian w ciśnieniu krwi. Oceniali także inne parametry, w tym częstotliwość akcji serca, przepływ krwi w przedramieniu, poziomy krążenia NO i prędkość fali tętna – miarę sztywności tętnic.

Członkowie zespołu wykonali pomiary przed, w trakcie i po ekspozycji na światło. Okazało się, że 30 minut światła niebieskiego, znacznie obniżyło skurczowe ciśnienie krwi.

Według autorów, zmniejszenie to było równoważne lub nawet bardziej znaczące niż „rozmiary efektu obniżania ciśnienia krwi obserwowane przy użyciu typowych leków obniżających ciśnienie krwi”.

Pozostałe parametry w warunkach niebieskiego światła, również uległy znacznej poprawie, w tym prędkość fali tętna. Zgodnie z oczekiwaniami, poziom NO w surowicy również wzrósł.

Autorzy podsumowują:

Nasze obecne badanie pokazuje po raz pierwszy, że ekspozycja całego ciała na niebieskie światło, w dawkach porównywalnych z codzienną ekspozycją na światło słoneczne, obniża skurczowe ciśnienie krwi […] u młodych, zdrowych ochotników płci męskiej.

Dodaj komentarz