Czy muzyka może pomóc sercu odnaleźć rytm?
Nowe badanie pokazuje, że słuchanie muzyki może zintensyfikować korzystne efekty leczenia nadciśnienia tętniczego u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Badania medyczne wykazały, że muzyka klasyczna obniża częstość akcji serca i ciśnienie krwi. Jednak nowe badania pokazują, że niewielka „mediacja” z udziałem leków przeciwnadciśnieniowych, znacznie pomaga w odnalezieniu naturalnego, zdrowego rytmu serca.
Połączenie kojącej mocy muzyki z korzystnymi efektami leków przeciwnadciśnieniowych, wydaje się tworzyć piękną synergię, która obniża częstość akcji serca i ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem – twierdzą naukowcy.
Jest to główny wynik nowego badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół ekspertów. Rezultaty zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Muzyka ma działanie lecznicze na serce. Badania sugerują, że może obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć częstość akcji serca i złagodzić stres u osób żyjących z chorobami serca. Wykazano, że terapia muzyką pomaga sercu skurczyć się i transportować krew w całym ciele. Muzyka klasyczna i rockowa sprawiają, że tętnice są bardziej elastyczne. Słuchanie muzyki pomaga obniżyć tętno do bardziej uspokajającego tempa.
Adele i Enya zwiększają efektywność leków na nadciśnienie
Naukowcy badali wpływ muzyki instrumentalnej na częstość akcji serca i ciśnienie krwi u osób z „dobrze kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym”. Było to 37 uczestników, którzy przyjmowali leki przeciwnadciśnieniowe przez co najmniej 6 miesięcy i maksymalnie 1 rok. Po przyjęciu zwykłego leku na obniżenie ciśnienia krwi, uczestnicy słuchali muzyki przez 60 minut za pomocą słuchawek. Następnego dnia przyjmowali lekarstwa jak zwykle, ale siedzieli w milczeniu z wyłączonymi słuchawkami.
W utworach, które słuchali, znalazły się instrumentalne wersje fortepianowe „Someone Like You” Adele i „Hello”, a także instrumentalna wersja „Amazing Grace” Chrisa Tomlina i „Watermark” Enyi. Zespół przeprowadził pomiary zmienności rytmu serca w 20, 40 i 60 minut po tym, jak uczestnicy wzięli leki na nadciśnienie krwi.
Częstość akcji serca uczestników słuchających muzyki znacznie spadła po 60 minutach od zażycia leków na ciśnienie krwi, natomiast kiedy nie słuchali muzyki, częstość akcji serca wcale nie zwolniła.
Wpływ leków na ciśnienie krwi był również „bardziej intensywny”, gdy uczestnicy słuchali muzyki instrumentalnej.
Odkryliśmy, że wpływ leków przeciw nadciśnieniu na częstość akcji serca, został wzmocniony poprzez słuchanie muzyki – powiedział badacz, Vitor Engrácia Valenti.