Czy można wyleczyć migrenę przy pomocy chirurgii?

Gdy migrena nie reaguje na tradycyjne leczenie, takie jak leki na receptę i zmiany w diecie, niektórzy lekarze mogą zalecić operację. Nie wszyscy ją jednak popierają. Dlaczego?

Mimo iż istnieją badania sugerujące, że operacyjne leczenie migreny może być skuteczne w przypadku niektórych osób, większość neurologów i specjalistów od bólu głowy nie popiera tych eksperymentalnych metod leczenia, powołując się na brak dowodów, że one faktycznie działają.

Operacyjne leczenie migreny ma na celu złagodzenie bólu, poprzez usunięcie małych odcinków kości lub tkanki uciskającej nerwy lub przecięcie samych nerwów. Inne typy zabiegów obejmują m.in. zmniejszenie rozmiaru struktur w okolicy zatok, które mogą pogarszać migrenę.

Doktor Laine Green, neurolog specjalizujący się w leczeniu bólów głowy w Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie, twierdzi, że ​​dowody na poparcie chirurgicznego leczenia migreny są wciąż zbyt ograniczone, aby większość lekarzy je polecało.

„To trudny temat, ponieważ te zabiegi chirurgiczne nie są jeszcze dobrze zbadane” – mówi Green.

„Z jednej strony istnieją badania, które sugerują, że mogą istnieć pewne grupy osób, które mogą z nich skorzystać. Niestety, wyniki nie są tak solidne, jak byśmy chcieli. Jako specjaliści od bólu głowy, chcemy podążać za najlepszymi dowodami” – dodała ekspertka.

Dodaj komentarz