Czy kofeina jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Według badań profesora Jacka Jamesa z Uniwersytetu w Reykjaviku w Islandii kofeina jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży – informuje Sky News.

Naukowcy zalecają kobietom w ciąży i planującym poczęcie dziecka nie więcej niż 200 miligramów kofeiny dziennie. Jednak profesor James stwierdził na podstawie swoich badań, że kofeina znacznie zwiększa ryzyko niekorzystnych wyników ciąży. Ostrzegł, że jej użycie może nawet doprowadzić do urodzenia martwego dziecka, poronienia i noworodków z niedowagą. Ponadto istnieje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z ostrą białaczką lub skłonnością do otyłości i nadwagi. Dlatego naukowiec twierdzi, że kobiety w ciąży i planujące zostać mamami, powinny powstrzymać się od stosowania kofeiny.

Z kolei konsultantka położnik i przedstawicielka Royal College of Obstetricians and Gynecologists, Dagni Rajasingham, zgodziła się, że spożycie kofeiny w czasie ciąży powinno być ograniczone, ale uważa, że ​​nie jest konieczne jej całkowite porzucenie.

Kofeina znajduje się w herbacie, kawie i czekoladzie. Jest również dodawana do napojów energetyzujących, leków na przeziębienie i grypę oraz niektórych napojów bezalkoholowych.

Dodaj komentarz