Czy kawa może powodować zmęczenie?

Wiele osób pije kawę, aby zwiększyć poziom swojej energii i poprawić koncentrację. Kofeina jest najczęściej spożywanym stymulantem na świecie, ale nie działa ona na wszystkich w ten sam sposób.

Na przykład, niektóre osoby mogą wypić kilka filiżanek w ciągu dnia i nie odczuwać żadnych niepożądanych efektów. Inni mogą doświadczyć działań niepożądanych już po wypiciu jednej filiżanki kawy.

Czy kawa może powodować zmęczenie?

Sama kawa nie męczy ludzi, ale kofeina zawarta w kawie i jej wpływ na organizm, mogą czasem powodować zmęczenie.

Kofeina blokuje receptory adenozyny w mózgu

Adenozyna jest substancją chemiczną mózgu, która wpływa na cykl snu i czuwania. Poziomy adenozyny zwiększają się podczas godzin czuwania i spadają podczas snu. Zwykle, cząsteczki adenozyny wiążą się ze specjalnymi receptorami w mózgu, co spowalnia aktywność mózgu w przygotowaniu do snu. Jednak kofeina zapobiega temu, wiążąc się z receptorami adenozynowymi.

Ciało szybko wchłania kofeinę, więc ludzie mogą poczuć jej działanie już w ciągu kilku minut. W rzeczywistości, organizm wchłania 99% kofeiny w ciągu 45 minut od jej spożycia. Gdy organizm w pełni zmetabolizuje kofeinę, jej działanie zniknie.

Czas przebywania kofeiny w organizmie różni się w zależności od osoby. Chociaż kofeina blokuje receptory adenozyny, nie wpływa na produkcję nowych cząsteczek adenozyny. Kiedy kofeina zużywa się, cząsteczki adenozyny mogą wiązać się z ich receptorami, co może powodować senność.

Dodaj komentarz