Czy istnieje związek między nadwagą w młodości a upośledzeniem pamięci w starszym wieku?

Nadwaga może być niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Jak wykazali naukowcy, nadwaga u młodych ludzi w wieku 20 i 30 lat, wpływa na problemy z pamięcią w późniejszym życiu. Związek ten odkryli amerykańscy eksperci, po przeanalizowaniu informacji o stanie zdrowia 15 tysięcy osób.

Według badań, nadwaga i wysokie ciśnienie krwi, podwajają ryzyko upośledzenia pamięci w starszym wieku. Jednocześnie wysoki poziom glukozy we krwi, zwiększa to ryzyko aż pięciokrotnie.

„Jest możliwe, że leczenie lub modyfikacja tych problemów zdrowotnych we wczesnej dorosłości, może zapobiec lub zmniejszyć problemy z myśleniem w późniejszym życiu” – sugeruje główna autorka artykułu, neurobiolog Christine Yaffe z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Należy zauważyć, że wszyscy uczestnicy eksperymentu byli obserwowani przez 10-30 lat, ustalając wymienione wskaźniki i mierząc zdolności poznawcze co rok lub dwa. Jednocześnie naukowcy zauważyli, że spadek zdolności poznawczych nie zależy od takich czynników, jak płeć, wiek czy wykształcenie.

Naukowcy wcześniej wykazali, że małżeństwo wpływa na utratę wagi. Mężczyźni i kobiety, którzy zawarli związek małżeński, szybko tracili na wadze i nie odzyskiwali jej. Eksperci prześledzili 300 osób w wieku powyżej 20 lat. Większość osób, które straciły na wadze po ślubie, pozostało szczupłymi aż przez osiem lat.

Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Neurology”.

Dodaj komentarz