Czy istnieje związek między grupą krwi a zawałem serca?

Naukowcy odkryli, że istnieje wyraźny związek między grupą krwi a zawałem serca. Wyniki ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie „American Heart Association (AHA) Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology”.

W toku badań naukowcy doszli do wniosku, że osoby z grupami krwi 2 i 3, są bardziej narażone na zawał serca. W badaniu wzięło udział ponad 400 tysięcy osób. W efekcie okazało się, że osoby z drugą i trzecią grupą krwi, mają o 8% większe ryzyko zawału serca niż osoby z pierwszą grupą. Ponadto, grupy te są o 51% bardziej narażone na wystąpienie zakrzepicy żylnej i 47% bardziej narażone na zatorowość płucną. Jednak osoby z pierwszą grupą krwi, są bardziej podatne na wysokie ciśnienie krwi.

„Osoby z grupami krwi A i B, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zakrzepów krwi w porównaniu z osobami z grupą krwi O. Nowe badania wykazały również nieco wyższe ryzyko niektórych typów chorób serca w grupach A i B. Wcześniejsze badania wykazały prawdopodobny związek między chorobami serca a genem ABO, który występuje u osób z grupami krwi A, B lub AB, ale nie u osób z grupą krwi O. A 2017 Wstępne badania wykazały osoby o genu ABO są na większe ryzyko zawału serca w okresach ciężkiego zanieczyszczenia powietrza” – czytamy w raporcie z badań.

Jak zauważa Times of India, podobne badanie, w którym wzięło udział ponad 1,36 miliona osób, zostało przeprowadzone przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne w 2017 roku. Okazało się również, że osoby z grupami krwi 1 i 2, są o 9% bardziej narażone na choroby wieńcowe i sercowo-naczyniowe, zwłaszcza zawały serca.

Dodaj komentarz