Czy istnieją geny sprzyjające długiemu życiu?
Naukowcy zbadali genomy siedemnastu osób, które dożyły wieku ponad 110 lat i wywnioskowali, iż w genach tych nadzwyczajnych jednostek znajdują się geny sprzyjające długiemu życiu.
Co więcej, jest też druga wiadomość. Zła tudzież dobra, zależy to od indywidualnego podejścia. Okazuje się bowiem, iż sposób życia ma niewielki wpływ na długość życia i nie wystarczy do osiągnięcia długowieczności. Takie informacje prezentują badania opublikowane w „PLOS ONE”.
Pewne elementy stylu życia, jak palenie, spożywanie alkoholu, wysiłek fizyczny czy dieta, nie wydają się być motywem decydującym, rozróżniającym osoby długowieczne od tych żyjących przeciętną ilość lat – podkreśla Hinco Gierman wraz z towarzyszami.
Nie jest to zanadto zadziwiające, biorąc pod uwagę wypowiedzi osób w wieku 100+, które przyznają, iż wciąż lubią uraczyć się kieliszkiem wina czy cygarem, chociaż kontrolują takie przyjemności.
Gierman, ze Stanford University Departments of Developmental Biology and Genetics oraz jego zespół twierdzą, iż długowieczność może mieć coś wspólnego z posiadaniem rzadkiego genu warunkującego. Genem tym może być TSHZ3. Z analiz wynikło, iż to właśnie on jest najbardziej prawdopodobny jako mający związek z ponadprzeciętną długością życia. Podejrzenia te nie są jednak wystarczająco pewne. Może okazać się, iż za długowieczność odpowiedzialny jest cały szereg genów.
Ciekawym odkryciem jest to, iż jedna z badanych długowiecznych kobiet posiadała schorzenie mające związek z genami, a objawiające się złą kondycją serca i zagrożeniem zawałem. Zawał nie przydarzył się jej, dożyła za to sędziwego wieku.
Także zagrożenie rozwinięcia się raka zdaje się być mniejsze u osób w wieku 100+. Ich szansa na tę chorobę wynosi 19 procent, podczas gdy u „normalnych” osób 49.