Czy elektromagnetyczna stymulacja mózgu może wpływać na pamięć?

Uczeni z Northwestern University badają, jak elektromagnetyczna stymulacja mózgu może wpływać na pamięć. Efekty mówią same za siebie.

Stymulując odpowiednie regiony mózgu, można poprawić jego pracę. Poprzez odpowiednie pobudzanie obszaru odpowiedzialnego za pamięć, zwiększamy zdolność do zapamiętywania u danej osoby. By to potwierdzić, przeprowadzono eksperyment z udziałem 16 osób w przedziale wiekowym 21-40 lat.

Najpierw trzeba było zrobić rezonans magnetyczny mózgu, by sprawdzić jego aktywność w stanie spoczynku, a następnie zorientować się, które obszary odpowiedzialne są za pamięć. U każdego człowieka budowa mózgu jest trochę inna, lokalizacja pewnych obszarów może się różnić nawet o kilka centymetrów. Z przygotowaną „mapą” mózgu dla każdego uczestnika badania zaczęto testować ich pamięć.

Część osób poddawana była krótkim sesjom elektromagnetycznej stymulacji, inni brali udział w badaniach placebo. Nie spodziewano się wielkich różnic, badane osoby były zdrowe, a ich pamięć już w naturalny sposób działała poprawnie. Po kilku dniach, zgodnie z oczekiwaniami, osoby z pierwszej grupy (poddane stymulacji elektromagnetycznej) wykazywały poprawę zdolności zapamiętywania. Utwierdzono się przy tym, że stymulacja pozwala łatwiej tworzyć nowe połączenia, a co za tym idzie, łatwiej coś zapamiętywać i później sobie przypominać. Nie ułatwia to jednak przypominania sobie starszych informacji, a jedynie lepsze zapamiętywanie nowych.

Był to pierwszy z eksperymentów. Głównym celem dla grupy badaczy jest znalezienie sposobu na pomoc osobom cierpiącym na problemy z pamięcią, w wyniku różnych urazów, na przykład powstałych w wyniku udaru słonecznego.

Dodaj komentarz