Czy czerwone dłonie mogą być objawem śmiertelnej choroby?

Zaczerwienione dłonie mogą być jednym z objawów niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Do takiego wniosku doszli lekarze z amerykańskiej kliniki Mayo.

Badacze ostrzegają, że ta agresywna forma stłuszczenia wątroby, może dalej przekształcić się w marskość wątroby. Oprócz zaczerwienienia dłoni, na chorobę mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, wzdęcia, rozszerzone naczynia krwionośne pod skórą i powiększona śledziona.

Uważa się, że osoby z nadwagą, diabetycy i pacjenci z wysokim poziomem cukru i tłuszczu we krwi, są bardziej podatni na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

W sierpniu 2020 r.naukowcy wymienili możliwe przyczyny uszkodzenia wątroby. Oprócz nadużywania alkoholu, do marskości tego narządu może również doprowadzić niewłaściwe stosowanie owoców, które zawierają dużo fruktozy, która przyczynia się do odkładania się tłuszczu.

Siedzący tryb życia również może negatywnie wpływać na wątrobę. Nadużywanie leków może być kolejnym czynnikiem, ponieważ to w wątrobie rozkładane są leki.

Dodaj komentarz