Część ludzkiego białka znaleziona w koronawirusie

Naukowcy z University of Cambridge odkryli część koronawirusa, która jest identyczna z częścią ludzkiego białka. Badanie zostało opublikowane na stronie internetowej czasopisma naukowego „eLife”.

Korzystając ze sztucznej inteligencji, specjaliści postanowili znaleźć unikalne sekwencje w białkach SARS-CoV-2. W rezultacie znaleziono je tam, gdzie możliwość wejścia koronawirusa do komórki ludzkiej jest regulowana. Porównanie ze szczepami SARS-CoV SARS i podejrzewanymi szczepami odzwierzęcymi wykazało, że SARS-CoV-2 nabył sekwencję insercyjną w regionie S1/S2.

Naukowcy twierdzą, że spośród ponad 20 tysięcy ludzkich białek, peptyd RRARSVAS występuje tylko w jednym – ENaC-ɑ. Jego niska aktywność na powierzchni dróg oddechowych prowadzi do upośledzonego wchłaniania zwrotnego płynów. Jak podkreśla dziennik Izvestia, tę patologię obserwowano u pacjentów z COVID-19 z zespołem ostrej niewydolności oddechowej.

Eksperci z Cambridge zasugerowali, że wirus ewoluował specjalnie w celu naśladowania ludzkiego substratu proteazy. Jednak teoria ta nie potwierdza sztucznego pochodzenia SARS-CoV-2 – uważa specjalista od koronawirusa Michaił Shchelkanov.

Dodaj komentarz