Czego unikać, żeby nie mieć problemów ze snem

Kłopoty ze snem mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej za winnego uznaje się stres i zmęczenie psychiczne. Czasami jednak powód jest bardziej banalny – niewłaściwy posiłek dwie godziny przed pójściem do łóżka. Czego więc nie należy jeść, by bez przeszkód spotkać się z Morfeuszem…?

Oto lista produktów!

Konserwowe i wędzone mięso – szynka, boczek i kiełbasy, zawierają wysoki poziom tyraminy – aminokwasu pobudzającego organizm do wydzielania noradrenaliny, która podtrzymuje czujność mózgu.

Czekolada – ma w sobie kofeinę. Choć nie jest jej tam dużo, to na niektórych działa pobudzająco, nawet i w skromnej dawce. W czekoladzie dodatkowo jest stymulująca tyrozyna.

Napoje energetyczne – poza końską dawką kofeiny, zawierają także pobudzającą taurynę, która powoduje wydzielanie adrenaliny. Według najnowszych badań, napoje te mogą wywołać kłopoty z nocnym snem, bez względu na porę dnia, w której zostały wypite.

Sos pomidorowy, chili, pizza i pikantne potrawy – zaburzenia trawienia są częstym źródłem kłopotów ze snem. Kwaśna i pikantna żywność może wywoływać refluks, zgagę i inne objawy ze strony układu pokarmowego.

Alkohol – nie pozwala osiągnąć fazy snu głębokiego. Odwadnia także organizm, więc bywa, że trzeba w środku nocy wstać do toalety. Niektóre alkohole (np. wino) zawierają stymulującą tyrozynę.

Dodaj komentarz