Ćwiczenia po posiłku zmniejszają ryzyko chorób serca

Tłusty posiłek może nie być tak szkodliwy, jak myślisz, jeśli tylko poćwiczysz, krótko po nim, jak sugeruje badanie przeprowadzone w Japonii.

Wyniki pokazują, że spacer lub lekkie ćwiczenia wykonywane w godzinę po tłustym posiłku, redukują poziom wzrostu triglicerydów, tłuszczów występujących we krwi zazwyczaj po takim jedzeniu. Co więcej, ćwiczenia po posiłku bardziej obniżały poziom triglicerydów niż ćwiczenia przed posiłkiem. Wysoki poziom triglicerydów może zwiększać ryzyko chorób serca. Dobrze wiadomo, że regularne ćwiczenia zmniejszają poziom triglicerydów, ale niewiele badań koncentrowało się na tym, jaki wpływ na poziom triglicerydów mają ćwiczenia na krótko po posiłku. Z powodu małej skali przeprowadzonych badań, konieczne będą dalsze badania, żeby odnieść się do wyników dla całej populacji.

Stephen Ball, profesor zajmujący się fizjologią odżywiania i ćwiczeń na Uniwersytecie Missouri, stwierdził w swoim badaniu z 1998 roku, że najlepszy czas na ćwiczenia „to każda wolna chwila”, a jeśli chcemy schudnąć, będziemy musieli ćwiczyć tyle, żeby spalić więcej kalorii niż spożywamy.

W nowym badaniu, naukowcy zmierzyli poziom triglicerydów u 10 kobiet i 10 mężczyzn po spożyciu tłustego posiłku. W dwa dni osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły albo godzinę przed albo godzinę po posiłku. Trzeciego dnia nie ćwiczyły wcale. Gdy osoby nie ćwiczyły, ich poziom triglicerydów skoczył z 66 miligramów na decylitr do 172 w dwie godziny po posiłku. Normalny poziom triglicerydów na czczo wynosi poniżej 150 miligramów na decylitr.

Kiedy osoby ćwiczyły przed jedzeniem, ich poziom triglicerydów podniósł się do 148 w dwie godziny po jedzeniu. Kiedy osoby ćwiczyły po jedzeniu, ich poziom triglicerydów podniósł się do 131 miligramów na decylitr, co daje 72 procent redukcji w porównaniu do poziomu w przypadku braku ćwiczeń. W sześć godzin po zjedzeniu tłustego posiłku, poziom triglicerydów wszystkich uczestników badania był w przybliżeniu taki sam niezależnie od tego czy ćwiczyli czy nie. Naukowcy zaznaczyli, że nawet krótkotrwałe skoki w poziomie triglicerydów, mogą podnosić ryzyko chorób układy krążenia. Ćwiczenia po posiłku mogą zwiększyć tempo z jakim nasz organizm zużywa tłuszcze, co obniża poziom triglicerydów.

Może faktycznie jest to dobry powód, dla którego dobrze jest pójść na spacer po dużym posiłku – powiedział William Kraus, profesor z Duke University School of Medicine, który nie pracował przy badaniu.

Dodaj komentarz