Ćwiczenia fizyczne są korzystne w walce z zaawansowanym rakiem

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji udowodnili, że ćwiczenia fizyczne są korzystne w walce z zaawansowanym rakiem. Okazało się, że aktywność fizyczna poprawia zdolność cytotoksycznych komórek odpornościowych do atakowania komórek nowotworowych. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w magazynie „eLife”.

Podczas eksperymentów naukowcy wykorzystali dwie grupy myszy z guzami. W jednej grupie gryzonie regularnie biegały w kole, w drugiej zwierzęta pozostawały nieaktywne. W toku badań wykazano, że w pierwszym przypadku nastąpiło spowolnienie rozwoju raka i wzrost wskaźnika przeżywalności. Wstrzyknięcia przeciwciał skierowanych na cytotoksyczne limfocyty T zneutralizowały korzystny wpływ ćwiczeń, co wskazuje na pośredniczącą rolę tych komórek. Ponadto, przeszczepianie komórek T od wytrenowanych myszy zwierzętom, które nie biegały w kole, zwiększyło ich przeżycie.

Naukowcy pobrali próbki krwi, limfocytów T i tkanek od myszy z pierwszej grupy i zmierzyli poziom różnych metabolitów, które są wytwarzane w mięśniach i wydalane w dużych ilościach w osoczu podczas wysiłku. Niektóre substancje, takie jak mleczan, zmieniają metabolizm limfocytów T i zwiększają ich aktywność.

Naukowcy pobrali również próbki krwi od ośmiu zdrowych mężczyzn po 30 minutach intensywnej jazdy na rowerze i zauważyli, że te same metabolity wywołane wysiłkiem fizycznym były wydzielane u ludzi.

Dodaj komentarz