Ćwiczenia fizyczne odmładzają komórki, wydłużając naszą żywotność

Regularne ćwiczenia połączone z odpowiednim odżywianiem, mogą przynieść świetne efekty widoczne nie tylko w sylwetce ciała, ale także w naszym samopoczuciu. Nowe badania wskazują, w jaki sposób ćwiczenia są w stanie poprawić zdrowie mięśni i przedłużyć nasze życie.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Commnications” opisują w jaki sposób ćwiczenia pomagają organizmowi utrzymać zdrowe i silne komórki w mięśniach.

W zależności od tego, czy mięsień jest zdrowy, czy też nie, całe nasze ciało jest zdrowe lub nie – powiedział główny badacz, prof. Zhen Yan z Uniwersytetu Wirginii w Charlottesville.

Zdaniem naukowców, ćwiczenia poprawiają kondycję mięśni poprzez odnawianie swojej komórkowej potęgi: mitochondriów. Mitochondria mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych ciał, a także dla zachowania ogólnego stanu zdrowia i długowieczności. Te małe części komórki przekształcają żywność, którą spożywamy, w energię. Mitochondria zamieniają białka, tłuszcze i cukry w paliwo, którego nasz organizm potrzebuje, żeby żyć.

W jaki sposób ćwiczenia wpływają na mitochondria w mięśniach?

Ćwiczenia aerobowe usuwają uszkodzone mitochondria w mięśniach szkieletowych. Jeśli będziesz wykonywać je regularnie, będziesz mieć lepsze mięśnie, z lepszą jakością mitochondriów – powiedział prof. Zhen Yan.

Pamiętaj o regularnej aktywności

Badania wykazały, że umiarkowana aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko chorób serca i przedłużyć nasze życie. Ponadto, ćwicząc co najmniej 30 minut przez parę dni w tygodniu, obniżysz ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu i utrzymasz wagę na zdrowym poziomie. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia. Możesz zabrać psa na spacer, zagrać w parku z dziećmi lub pójść na zajęciach fitness… Poczujesz się lepiej, będziesz wyglądać lepiej i poprawi się jakość, a przy tym i długość twojego życia.

Rada!

Spróbuj wykonywać ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, maszerowanie, pływanie czy jazda na rowerze, co najmniej 45 minut dziennie. Korzyści pojawią się szybciej niż myślisz!

Dodaj komentarz