Co się stanie, jeśli zrobimy sobie jednodniowy post?

Co się stanie, jeśli nie będziesz jeść przez jeden dzień? Odpowiedź może wydawać się stosunkowo prosta, ale w rzeczywistości, 24-godzinny post ma dość złożony efekt na nasze ciało.

Post jest długotrwałą częścią wielu tradycji religijnych, w tym żydowskich i muzułmańskich obrzędów Jom Kipur i Ramadanu. Forma postu znana jako „przerywany post”, zyskała popularność również jako narzędzie do utraty wagi. W wielu badaniach sprawdzano korzyści i zagrożenia związane z rezygnacją z jedzenia na jeden dzień, w tym, jak wpływa to na naszą utratę wagi.

Co dzieje się z organizmem podczas postu?

Bez względu na to czy dana osoba pości, czy nie, jej ciało potrzebuje energii. Pierwotnym źródłem energii jest cukier zwany glukozą, który zwykle pochodzi z węglowodanów, w tym z ziaren, produktów mlecznych, owoców, niektórych warzyw, a nawet słodyczy. Wątroba i mięśnie przechowują glukozę i uwalniają ją do krwi, ilekroć organizm tego potrzebuje. Jednak, podczas postu proces ten ulega zmianie. Po około 8 godzinach postu, wątroba zużywa ostatnią rezerwę glukozy. W tym momencie ciało wchodzi w stan zwany glukoneogenezą, oznaczający przejście organizmu w tryb postu. Badania wykazały, że glukoneogeneza zwiększa liczbę kalorii spalanych przez organizm. Bez dostarczania organizmowi węglowodanów, organizm wytwarza własną glukozę, głównie za pomocą tłuszczu. Ostatecznie, organizmowi zaczyna brakować również tych źródeł energii. Wówczas tryb postu zamienia się w bardziej poważny tryb głodu. W tym momencie metabolizm człowieka spowalnia, a jego ciało zaczyna spalać tkankę mięśniową w celu uzyskania energii. Chociaż jest to dobrze znane pojęcie w diecie, prawdziwy tryb głodu następuje dopiero po kilku kolejnych dniach lub nawet tygodniach bez jedzenia.

Czy post może wspomagać utratę wagi?

Wydaje się, że post może pomóc w utracie wagi. Jednak, jak pokazują badania, nie jest tak w przypadku wszystkich. Popularne diety obejmują 12-godzinny lub 16-godzinny okres postu, a także 24-godzinny post. Niektóre diety wymagają, aby ludzie pili tylko wodę podczas postu, podczas gdy inne dopuszczają napoje o minimalnej kaloryczności. Post nie musi być lepszy niż jakakolwiek inna metoda odchudzania, w tym zmniejszenie dziennego spożycia kalorii. W niedawnym badaniu, osoby z otyłością, które pościły z przerwami przez 12 miesięcy, straciły nieco więcej na wadze niż osoby, które stosowały dietę w bardziej tradycyjny sposób, ale wyniki te nie były statystycznie istotne.

Inne skutki postu

Oprócz wspomagania utraty wagi, niejedzenie przez jeden dzień, może również przynieść inne korzyści zdrowotne. Badania sugerują, że sporadyczny, 24-godzinny post może poprawić nasze zdrowie sercowo-naczyniowe. Niektóre z badań na zwierzętach pokazują, że post może również pomóc w walce z niektórymi rodzajami raka, a nawet wspierać zachowanie pamięci.

Picie wody

Picie dużej ilości wody może pomóc w ograniczeniu napadów głodu. Jest także niezbędne do utrzymania codziennego zdrowia, niezależnie od tego, czy dana osoba je, czy nie. Wiele organizacji zdrowotnych zaleca picie ośmiu szklanek wody dziennie. Poszcząc przez 24 godziny, niektórzy konsumują inne napoje, takie jak herbata, czarna kawa lub napoje słodzone bez kalorii.

Czy istnieje jakieś ryzyko?

Chociaż ogólnie rzecz biorąc, przejście na jednodniowy post jest bezpieczne, może ono być ryzykowne dla niektórych osób, w tym:

  • ludzi z cukrzycą
  • ludzi z historią dotyczącą zaburzeń odżywiania
  • ludzi używających leków, które muszą przyjmować z jedzeniem
  • dzieci i młodzieży
  • kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią

Dodaj komentarz