Co należy wiedzieć o dziedziczeniu epigenetycznym?

Grupa naukowców z Instytutu Genetyki Eksperymentalnej wykazała, że skłonność do otyłości może być przenoszona z rodziców na dzieci poprzez mechanizmy epigenetyczne. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Genetics”.

Do swojej pracy genetycy zaangażowali samice i samce myszy, które były otyłe i miały cukrzyce insulinoniezależną. Z organizmów myszy zostały pobrane  oocyty i plemniki zapłodnione pozaustrojowo. Następnie zarodki zostały przeniesione do macicy zdrowych samic.

Wykorzystanie matek zastępczych umożliwiło wykluczenie szeregu czynników, które mogą mieć wpływ na potomstwo, jeśli zarodki rozwinęłyby się w ciele chorych myszy.

Badanie potomstwa wykazało, że myszy były podatne na te same choroby, co ich rodzice. Jednocześnie, samice z nowego pokolenia były bardziej podatne na otyłość niż samce, którzy z kolei wykazywali silniejsze wahania w poziomach glukozy we krwi.

Zdaniem ekspertów, wynika to z dziedziczenia epigenetycznego, w którym zmiany w metabolizmie są powodowane przez regulację DNA. Niezdrowy styl życia może prowadzić do tego, że specjalne cząsteczki aktywują lub wyłączają pewne geny w komórkach ciała. Efekt ten może utrzymywać się przez kilka pokoleń.
Według genetyków, dziedziczenie epigenetyczne może być przyczyną globalnego rozprzestrzeniania się cukrzycy.

Dodaj komentarz