Co należy wiedzieć na temat poronienia?

Poronienie to przedwczesna utrata ciąży, która następuje przed ukończeniem 22 tygodnia. Stan ten następuje wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu. Głównym objawem poronienia jest krwawienie z pochwy, po którym mogą wystąpić skurcze i ból w dolnej części brzucha. Należy jednak pamiętać, że lekkie krwawienie z pochwy jest stosunkowo częste w pierwszym trymestrze ciąży (pierwsze 3 miesiące) i nie musi wcale oznaczać poronienia.

Co powoduje poronienie?

Istnieje wiele przyczyn, dla których może dojść do poronienia, chociaż konkretna przyczyna nie jest zwykle identyfikowana. Uważa się, że większość poronień jest spowodowana nieprawidłowościami w budowie i ilości chromosomów u dziecka. Chromosomy są genetycznymi „cegiełkami”, które kierują rozwojem dziecka. Jeśli dziecko ma za dużo lub za mało chromosomów, nie rozwinie się prawidłowo. W przypadku większości kobiet, poronienie jest jednak zdarzeniem jednorazowym i w przyszłości udaje się im zajść w ciążę.

Czy można zapobiec poronieniom?

Większości poronień nie można zapobiec. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. Przede wszystkim należy unikać palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków w ciąży. Należy również pamiętać o spożywaniu zdrowej diety i regularnych ćwiczeniach.

Co stanie się, jeśli zauważysz, że doszło do poronienia?

Jeśli zauważysz u siebie objawy poronienia, zwykle zostaniesz skierowana do szpitala na badania. W większości przypadków badanie ultrasonograficzne może określić, czy rzeczywiście miało miejsce poronienie. Gdy poronienie zostanie potwierdzone, musisz porozmawiać z lekarzem lub położną na temat możliwości zakończenia ciąży.

Po poronieniu

Poronienie nie tylko jest odczuciem fizycznym, ale również emocjonalnym. Możesz odczuwać poczucie winy, szok i gniew. W wielu sytuacjach niezbędne okazuje się wsparcie psychologa. Poronienie nie musi oznaczać, że jeśli ponownie zajdziesz w ciążę, to znów poronisz. Większość kobiet może mieć zdrową ciążę po poronieniu, nawet w przypadkach nawracających poronień.

Jak częste są poronienia?

Poronienia są znacznie częstsze niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Wśród kobiet, które wiedzą, że są w ciąży, szacuje się, że 1/8 ciąż zakończy się poronieniem. Wiele więcej poronień ma miejsce, zanim kobieta zda sobie sprawę, że zaszła w ciążę. Utrata 3 lub więcej ciąż z rzędu (nawracające poronienia) jest rzadkością i dotyczy tylko 1 na 100 kobiet.

Dodaj komentarz