Co ma wpływ na powikłania spowodowane przez koronawirusa? Naukowcy już wiedzą

Czy jest czynnik, który warunkuje ryzyko pojawienia się groźnych powikłań przy koronawirusie? Naukowcy z Duke-NUS School of Medicine w Singapurze odkryli, że obecność komórek T, specyficznych dla SARS-CoV-2 w organizmie we wczesnych stadiach choroby, może zapobiegać powikłaniom. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Cell Reports”.

Eksperci przeanalizowali zmiany parametrów wirusologicznych i immunologicznych u 12 pacjentów z objawowym ostrym zakażeniem SARS-CoV-2, od początku choroby do wyzdrowienia lub śmierci. Okazało się, że u pacjentów z łagodnymi objawami, dochodzi do wczesnej indukcji limfocytów T wydzielających interferon-gamma.

Wyniki wskazują, że szczepionka przeciwko koronawirusowi, będzie prawdopodobnie bardziej skuteczna, jeśli będzie sprzyjać ogólnej indukcji zarówno przeciwciał, jak i komórek T, specyficznych dla koronawirusa.

Wcześniej eksperci z Boston University, wspólnie ze specjalistami z National Laboratory for New Infectious Diseases, odkryli mechanizm wpływu COVID-19 na tkanki narządów oddechowych już godzinę po zakażeniu, polegający na zniszczeniu błony jądrowej komórki.

Dodaj komentarz