Co jeść przed treningiem?

Ciężko nam wpisać treningi w i tak już napięty plan dnia. Sytuację komplikuje fakt, że zawsze powinniśmy dbać o posiłki spożywane przed ćwiczeniami.

Zjedzenie zbyt dużej porcji lub niewskazanej żywności przed treningiem, może nie tylko utrudniać nam ruch, lecz także może powodować niestrawność, ospałość, nudności i wymioty. Z drugiej strony, 6-godzinny post przed ćwiczeniami, prowadzi do słabości i braku motywacji. Typ posiłku i czas jego spożycia przed treningiem, są bardzo ważne. Duże śniadanie jest złym pomysłem, jeśli planujesz ćwiczyć zaraz po nim. Ale jeśli spory posiłek dzielą od ćwiczeń co najmniej dwie godziny, to wszystko jest w porządku.

Zawsze należy dostarczać organizmowi jak najzdrowszych pokarmów. Jedzenie jest przecież paliwem – im lepsze, tym cała maszyna działa dłużej i wydajniej. Najlepiej jednak zjeść tyle, żeby w porze ćwiczeń żołądek był już pusty. To, co się je przed treningiem, ma zapewnić poczucie sytości podczas aktywności fizycznej. Węglowodany są łatwo trawione, ale to białko i tłuszcz zalegają dłużej w żołądku, powodując dłuższe uczucie najedzenia się. Wszystko zależy także od ilości spożytego pokarmu – duża porcja może być trawiona nawet sześć godzin.

Przekąski, w zależności od składu, pozostają w żołądku do około dwóch godzin. Węglowodanowy posiłek zjedzony tyle czasu przed treningiem, powinien zaowocować wystarczającą ilością energii do ćwiczeń i właściwym stanem żołądka.

Podstawową zasadą posiłków związanych z ćwiczeniami jest słuchanie swojego organizmu. Trzeba się obserwować i zdecydować, co nam najbardziej służy. Przy tej okazji wypada pamiętać o następujących kwestiach:

• Przekąski węglowodanowe o niskiej zawartości tłuszczu, są łatwo trawione i normalizują poziom cukru we krwi

• Tłuste pokarmy pozostają w żołądku dłużej

• Posiłki muszą mieć optymalną ilość białka – tylko tyle, by zaspokoić głód

• Należy pić dużo wody

• Przed lekkimi ćwiczeniami można pozwolić sobie na lekką przekąskę. Przed bardziej intensywnym treningiem, dobrze zadbać o dwie godziny dla trawienia.

Dodaj komentarz