Choroby, które są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko koronawirusowi

Lekarz-immunolog Vladislav Zhemchugov wymienił choroby, których obecność jest absolutnym przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko koronawirusowi.

W szczególności zakaz ten dotyczy pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne – na przykład na raka.

„Okazuje się, że z jednej strony jest wskazanie, a z drugiej przeciwwskazanie” – powiedział Zhemchugov, zwracając uwagę, że w takiej sytuacji tylko lekarz prowadzący pacjenta może wydać zgodę na szczepienie.

Ponadto immunolog jako „bezwzględne przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko COVID-19” wymienił choroby zapalne, autoimmunologiczne, toczeń rumieniowaty i układowe choroby krwi.

Naukowiec obalił też mit mówiący o tym, że szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), zapewniają ochronę przed koronawirusem.

Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko COVID-19, a WHO wspiera ich wysiłki.

Chociaż te szczepionki nie są skuteczne przeciwko COVID-19, zdecydowanie zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego w celu ochrony zdrowia.

Dodaj komentarz