Chirurgia w leczeniu otyłości zmniejsza ryzyko cukrzycy
Badania wykazują, że chirurgiczne usunięcie zbędnych kilogramów, może znacznie zmniejszyć szanse na rozwój cukrzycy typu 2.
Lekarze wzięli pod uwagę przypadki 5 tys. osób, aby ocenić wpływ tego zabiegu na zdrowie pacjentów. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Diabetes and Endocrinology” i wykazały one zmniejszenie aż o 80% zachorowalności na cukrzycę typu 2 u osób, które przeszły zabieg chirurgicznego wyszczuplania ciała.
Brytyjski Narodowy Fundusz Zdrowia (NHS) rozważa oferowanie tej procedury dziesiątkom tysięcy pacjentów, aby zapobiec wystąpieniu u nich cukrzycy. Otyłość i cukrzyca typu 2 są ze sobą ściśle powiązane. U osób z wysokim BMI występuje większe ryzyko wystąpienia tej choroby. Niezdolność do kontrolowania poziomu cukru we krwi może prowadzić do ślepoty, amputacji kończyn oraz do uszkodzenia nerwów.
Badanie objęło 2167 otyłych dorosłych, którzy przeszli chirurgiczny zabieg utraty masy ciała, znany inaczej jako chirurgia bariatryczna. Grupa ta była porównywana z 2167 osobami otyłymi, które nie przeszły zabiegu. W pierwszej grupie osób po zabiegu bariatrycznym wystąpiło 38 przypadków cukrzycy w porównaniu z 177 zachorowaniami na cukrzycę u osób bez przeprowadzonego zabiegu. Dało to około 80-procentowe zmniejszenie wystąpienia choroby u osób, które podały się operacji chirurgicznej.
Każdego roku u około 3 procent osób z otyłością rozwija się cukrzyca typu 2, jednak poddanie się operacji zmniejsza tę liczbę do około 0,5 procenta w całej populacji.