Chińska szczepionka przeciwko koronawirusowi przetestowana na ochotnikach z Wuhan

W Chinach ruszyły już badania nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2.

Zespół badawczy kierowany przez epidemiologa Chen Wei z Pekińskiej Akademii Medycznej w Pekinie, stworzył rekombinowaną szczepionkę opartą na wektorze adenowirusowym. Do jej opracowania wykorzystano udane doświadczenie w tworzeniu szczepionki przeciwko wirusowi Ebola.

Szczepionka została już przetestowana na zwierzętach. Wykazała dobre wyniki, więc naukowcy przeszli na badania kliniczne. Uczestniczyło w nich 108 wolontariuszy – głównie mieszkańców dzielnic Wuhan, Hongshan i Donghu w Wuhan, w wieku od 18 do 60 lat.

Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy, które otrzymały różne dawki leku. Po szczepieniu, będą one poddane kwarantannie przez 14 dni, a następnie będą poddawane regularnym badaniom lekarskim przez sześć miesięcy.

Badania kliniczne rozpoczęły się 16 marca i potrwają do 31 grudnia. W tym czasie twórcy szczepionki oczekują określenia jej skuteczności i zidentyfikowania możliwych skutków ubocznych. Ponadto, mają nadzieję dowiedzieć się, czy w organizmie powstają przeciwciała przeciwko białku S koronawirusa SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz