Chcesz zapamiętywać więcej informacji? Nie lekceważ snu!
Naukowcy odkryli mechanizm, dzięki któremu dobry sen doskonali umiejętność uczenia się i zapamiętywania.
Zespół badaczy z Chin i Stanów Zjednoczonych za pomocą zaawansowanych mikroskopów, zaobserwował nowe połączenia między komórkami mózgu. Są to synapsy, które tworzą się podczas snu. Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Science” wiemy już, że nawet intensywny trening nie jest w stanie wynagrodzić mózgowi braku snu. Eksperci twierdzą, że odkrycie to jest przełomem w badaniu mechanizmu zapamiętywania.
Badacze z Uniwersytetów w Nowym Jorku i Pekinie, aby uzyskać te cenne dla ludzkości informacje, dokonali szeregu badań na myszy. Pierwszym elementem badania było chodzenie zwierzęcia po obrotowym pręcie. Następnie, przy użyciu mikroskopów zespół naukowców obserwował procesy zachodzące w żywym mózgu, aby odkryć, jak zachowuje się on podczas snu myszy.
Dzięki obserwacjom naukowcom udało się dostrzec, że w czasie snu w mózgu tworzy się o wiele więcej nowych połączeń między neuronami – synaps. Poprzez zakłócanie specyficznych faz snu, zespołowi badającemu udało się zaobserwować głębokie lub powolne fale, co jest niezbędne do tworzenia pamięci. W tym czasie mózg odtwarza swoją działalność, którą podjął w ciągu całego dnia, co wspomaga zapamiętywanie informacji.
Jak mówi profesor Uniwersytetu Nowojorskiego – Wen Biao Gan, odkrycie roli połączeń między neuronami – to niezwykłe wydarzenie, gdyż „nikt wcześniej o tym nie wiedział”. Badania wykazują, że nasz mózg w czasie snu jest bardzo aktywny.
Obserwacje te, to jeden z ostatnich głosów na temat funkcji snów. W 2016 roku eksperymenty wykazały, że sen stanowi idealny sposób na pozbycie się przez mózg niepotrzebnych toksyn, które tworzą się w wyniku intensywnego myślenia w ciągu dnia. Nowe odkrycia budzą jednak coraz więcej obaw związanych ze współczesnym trybem życia, który w wysokim stopniu ignoruje znaczenie snu.
Według naukowców, ilość snu, którą dostarczamy swojemu umysłowi, może być dla nas zbyt krótka. Lekceważenie niebywałej roli snu może prowadzić do chorób takich jak: nowotwory, choroby serca, otyłość czy cukrzyca typu 2.
Profesor Gan dodaje, że jeśli chcemy osiągnąć sukces w uczeniu się, aby zapamiętywać więcej informacji, musimy dostarczać sobie snu, podczas którego budują się synapsy.