Celuloza roślinna może być stosowana do tworzenia implantów kostnych

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Uniwersytetu McMaster opracowali materiał implantu kostnego przyszłości: zwiewną, piankowatą substancję, którą można wstrzykiwać do organizmu, aby zapewniać wsparcie dla wzrostu nowej kości.

Badacze wykorzystali celulozę roślinną do opracowania mocnej, lekkiej gąbki, która może być stosowana jako implanty kostne przyszłości. Eksperci z University of British Columbia (UBC) i McMaster University powiedzieli, że nowy materiał jest wytwarzany poprzez wykorzystanie nanokryształów pochodzących z celulozy roślinnej, tak aby się łączyły i tworzyły aerożel, który może kompresować lub rozszerzać się w miarę potrzeby, aby całkowicie wypełnić jamę kostną.

Większość przeszczepów kostnych lub implantów jest wykonana z twardej, kruchej ceramiki, która nie zawsze odpowiada kształtowi otworu, a wszelkie luki mogą prowadzić do słabego wzrostu kości i odrzucenia implantu – powiedział Daniel Osorio, doktorant w McMaster.

Stworzyliśmy aerożel z nanokrystalicznej celulozy jako skuteczniejszą alternatywę dla dostępnych obecnie na rynku materiałów syntetycznych – powiedział Osorio.

Dodaj komentarz