Cechy charakterystyczne zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2

Jedną z cech charakterystycznych zapalenia płuc COVID-19, wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2, jest symetryczna zmiana płuc z wielosegmentowymi zmianami zapalnymi.

Na opublikowanych w sieci tomogramach pacjentów widać zagęszczenia tkanki płucnej, które przypominają przezroczyste plamy – tzw. objaw „matowego szkła”.

We wczesnym stadium choroby, to znaczy w pierwszych czterech dniach, takie zmiany występują w maksymalnie trzech ogniskach. Znajdują się one głównie w dolnych płatach i na obrzeżach, a ich średnica nie przekracza trzech centymetrów. W tym czasie pacjenci zaczynają narzekać na duszność, ponieważ płyn stopniowo gromadzi się w pęcherzykach płucnych, powodując naruszenie metabolizmu tlenu.

Następnie, w piątym lub ósmym dniu choroby, zmiany stają się większe i przekształcają się w ogniska konsolidacji wzdłuż obwodu płuc. W okolicach 10-13 dnia, kiedy wirusowe zapalenie płuc przechodzi do stadium szczytowego, w płucach pojawia się wiele uszczelek „matowego szkła” o różnych rozmiarach. Co więcej, zmiana może już obejmować nie tylko jeden segment, ale także cały płat, stając się bardziej rozległa.

Dodaj komentarz