Carpe Diem nowym sposobem leczenia noworodków

Od niedawna łacińska sentencja Carpe Diem nabrała całkowicie nowego znaczenia. Wszystko za sprawą włoskiego zespołu badawczego i profesora Claudio Ronco, którzy skonstruowali zminiaturyzowane urządzenie do dializy noworodków i małych dzieci z niewydolnością nerek.

Carpe Diem – chwytaj maleńkie życie

Carpe Diem (CArdio-Renal PEdiatric DIalysis Emergency Machine) to nowatorska maszyna, która poprzez usuwanie nadmiaru płynu i moczu z organizmu przez naczynia krwionośne, zastępuje utracone funkcje nerek. Obecnie wykorzystywana w medycynie aparatura niestety staje się nieskuteczna w przypadku niemowlęcia, którego waga nie przekracza dziesięciu kilogramów. Sprzęt do dializ osób dorosłych ze względu na pobieranie zbyt dużej ilości płynów z organizmu w przypadku dziecka staje się bardzo niebezpieczny i może w efekcie doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Obecnie stosowane urządzenia często mają skłonność albo do wycofywania zbyt małej ilości płynów powodującego powstawanie obrzęków, albo zbyt dużej prowadzącej z kolei do spadku ciśnienia krwi i odwodnienia.
Cerpe Diem to miniaturowa nerka, która w odróżnieniu od swojego większego odpowiednika zdolna jest do przetworzenia stosunkowo niewielkich ilości krwi i płynów ultrafiltracyjnych. Dzięki swojej unikatowej budowie umożliwia także zastosowanie dużo mniejszych cewników, co pozwala zapobiec uszkodzeniom naczyń krwionośnych.

Terapia noworodków najważniejszym wyzwaniem

Według statystyk, skuteczność leczenia noworodków w ostatnich latach znacznie się poprawiła, niestety terapia niemowląt wciąż jest jednak ogromnym wyzwaniem. Brytyjski portal Medical News Today donosi, że jedynie 75% dzieci przeżywa 10 pierwszych lat życia.

Pierwszą pacjentką leczoną za pomocą maszyny Carpe Diem była urodzona w 2013 roku i ważąca 2,9 kg dziewczynka. Noworodek ze względu na powikłania okołoporodowe cierpiał na niewydolność wielonarządową. Dzięki zastosowaniu urządzenia, już po upływie trzech tygodni niemowlę było w stanie samodzielnie oddychać i produkować optymalną ilość moczu. Pomimo kilku uwag specjalistów dotyczących zaburzenia czynności nerek, małą pacjentkę wypuszczono do domu po niespełna ośmiu tygodniach hospitalizacji. Patrząc z optymizmem w przyszłość badacze mają nadzieję, że już niedługo zostaną wynalezione specjalne cewniki i płyny dla noworodków.

Dodaj komentarz