Brytyjski koronawirus okazał się być bardziej śmiercionośny niż inne szczepy

Zespół brytyjskich epidemiologów z uniwersytetów w Exeter i Bristolu odkrył, że brytyjski szczep koronawirusa B.1.1.7, jest od 30 do 100 procent bardziej śmiertelny niż poprzednie szczepy – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym „British Medical Journal”.

W badaniu wzięło udział ponad sto tysięcy osób. Naukowcy porównali śmiertelność w ciągu 28 dni po pozytywnym wyniku testu na SARS-CoV-2 między grupą 54906 pacjentów z brytyjskim szczepem SARS-CoV-2 i grupą pacjentów z innymi wariantami zakażenia.

Uczestnicy z obu grup zostali dopasowani pod względem wieku, płci, pochodzenia etnicznego i innych zewnętrznych czynników, aby zapewnić maksymalne podobieństwo między dwiema grupami.

Badacze odnotowali 227 zgonów związanych z brytyjskim szczepem i 141 zgonów z powodu wcześniejszych szczepów. Tym samym, ryzyko śmierci wzrosło średnio 1,64 razy. Oznacza to również wzrost śmiertelności z 2,5 do 4,1 na 1000 wykrytych przypadków.

Z czego to wynika? Zdaniem ekspertów, SARS-CoV-2 może szybko mutować i istnieje realne niebezpieczeństwo, że pojawią się nowe warianty odporne na szczepionki.

Dodaj komentarz