Botoks może przenikać do układu nerwowego?
Botoks jest substancją stosowaną w przemyśle kosmetycznym do usuwania zmarszczek. Specyfik ten opiera się na działaniu toksyny botulinowej, jednej z najsilniejszych trucizn o charakterze organicznym.
Substancja ta w zależności od podanej dawki, może być silnie trująca dla organizmu człowieka lub też wykazywać określone działanie lecznicze – np. jest ona wykorzystywana w medycynie estetycznej przy walce ze zmarszczkami mimicznymi, leczeniu kurczu twarzy i powiek czy nadmiernej potliwości. Pomaga ona także m.in. w leczeniu napadów migrenowych.
W ostatnich badaniach naukowcy udowodnili, że podawanie szczurom botoksu w obszarze nerwu błędnego (najdłuższy z nerwów czaszkowych, należy do autonomicznego układu nerwowego (AUN) o charakterze przywspółczulnym), prowadzi do utraty wagi i spowolnienia przechodzenia pokarmu przez przewód pokarmowy. Botoks może również przenikać do ośrodkowego układu nerwowego w trakcie zabiegów kosmetycznych. Naukowcy nie stwierdzili jednak poważnych konsekwencji związanych z wprowadzeniem produktu do organizmu.
Odkrycie to otwiera nas na nowe mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusa w tkankach: botoks przemieszcza się przez organizm za pomocą schematów podobnych do wirusa wścieklizny i Gorączki Zachodniego Nilu – twierdzą badacze.