Ból towarzyszący atakowi serca jest podobny u kobiet i u mężczyzn
Najnowsze badania wykazały, że symptomy towarzyszące atakowi serca u kobiet mogą być inne niż u mężczyzn, ale nie jest tak w przypadku bólu w klatce piersiowej. Badania przeprowadzone w Europie wykazały, że wczesne oznaki ataku serca w postaci bólu w klatce piersiowej, są podobne u kobiet i u mężczyzn.
Kiedy badacze przeanalizowali dane dotyczące skarg na bóle w klatce piersiowej tylko u kobiet, doszli do wniosku, że nie jest to dobre narzędzie diagnostyczne do szybkiego diagnozowania ataku serca. Badanie wykazało, że kobiety, które miały atak serca opisywały symptomy bardzo podobne do tych, które opisywane były przez kobiety, które odczuwały bóle w klatce piersiowej z innych powodów.
Wyniki były zaskakujące, ale również rozczarowujące. Mieliśmy nadzieję, że dokładna analiza bólu klatki piersiowej u kobiet pomoże w opracowaniu metody wczesnego wykrywania ataku serca wśród kobiet – powiedział doktor Christian Mueller, profesor kardiologii z University Hospital Basel w Szwajcarii.
Naukowcy powiedzieli, że metoda pozwalająca szybciej ocenić symptomy ataku serca, pomogłaby nie tylko wykrywać atak wcześniej, ale również zmniejszyć ryzyko błędnej diagnozy, gdyż jest ono wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Wyniki zostały opublikowane online w „JAMA Internal Medicine”.
W swoim badaniu europejscy naukowcy przebadali niemal 800 kobiet oraz około 1700 mężczyzn w Szwajcarii, Hiszpanii oraz Włoszech na przestrzeni sześciu lat. Pacjenci zgłaszali się do szpitala w przeciągu 12 godzin od doświadczenia bólu w klatce piersiowej.
Aby sprawdzić czy istnieją jakieś konkretne cechy, które pomogłyby trafnie zdiagnozować kobiety mające atak serca i odróżnić je od kobiet skarżących się na ból w klatce piersiowej z innego powodu, lekarze ocenili ból klatki piersiowej kobiet oraz mężczyzn na podstawie 34 kryteriów, takich jak: miejsce bólu, długość, początek czy nasilenie. Pacjenci dostarczyli również swoją historię medyczną oraz zostali przebadani. Przeprowadzono też takie zabiegi diagnostyczne, jak elektrokardiogram (EKG) oraz badanie krwi na obecność troponiny – białka, które wytwarzane jest podczas ataku serca. Dane wykazały, że 18 procent kobiet i 22 procent mężczyzn z bólami klatki piersiowej doświadczyło ataku serca.
Większość kryteriów przyjętych w celu oceny bólu klatki piersiowej nie rozróżniało ataku serca od innych przyczyn bólu klatki piersiowej u kobiet i mężczyzn. Zaledwie 3 z 34 kryteriów, które odnosiły się do długości bólu oraz jego intensywności wykazywały różnicę, jeśli chodzi o płeć badanego. Naukowcy powiedzieli, że ta różnica mogła być jednak tylko dziełem przypadku.
Wyniki tego szeroko zakrojonego badania wykazują, że istnieją istotne różnice w symptomach ataku serca u kobiet i mężczyzn – powiedział Mueller.
Jednak ta informacja nie zmienia wiele, gdyż zadaniem lekarza nie jest odróżnianie mężczyzn od kobiet, ale rozróżnianie kobiet z faktycznym atakiem serca od kobiet, które doświadczają bólu w klatce piersiowej z innego powodu.
Z uwagi na to, że słowa, jakich używali pacjenci do opisywania bólu klatki piersiowej nie były zbyt dokładne, lekarze powinni za każdym razem przeprowadzać badanie EKG oraz badanie krwi pod kątem obecności troponiny, aby trafnie rozpoznać pacjenta, który ma atak serca.