Ból nie do zniesienia. Oto 5 najbardziej bolesnych operacji!
Nie zawsze da się zapobiec bólowi odczuwanemu podczas lub po operacji. Mimo iż pewien dyskomfort może być niestety nieunikniony, zadaniem lekarza jest współpraca z anestezjologiem i omówienie wszelkich metod mających na celu zniwelowanie bólu u pacjenta.
Każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu. Niektóre osoby mogą uznać daną operację za wyjątkowo bolesną, podczas gdy inne nie, więc trudno jest ocenić, które operacje są bardziej bolesne, a które mniej. Jeśli jednak wiele osób zgłasza ból po konkretnym rodzaju operacji, może ona być uznana jako szczególnie bolesna.
Badania wykazały, że najbardziej dokuczliwe są operacje ortopedyczne i operacje kości. Jednak naukowcy odkryli, że niektóre drobne zabiegi chirurgiczne lub operacje laparoskopowe, również mogą powodować uciążliwy ból.
Poniżej przedstawiamy pięć najbardziej bolesnych operacji:
1. Operacja kości pięty
Jeżeli pacjent doznał złamania kości pięty, może potrzebować operacji. Operacja nie zawsze jest konieczna, jeśli kość nie przesunęła się zbyt daleko poza swoje miejsce. Aby naprawić złamanie, chirurg musi przeciąć skórę, żeby dostać się do złamanej kości. Następnie może naprawić złamanie, używając płytek lub śrub.
Skóra wokół pięty jest bardzo cienka. Obszar ten posiada niewielką ilość tkanki miękkiej. Podczas zabiegu łatwo jest uszkodzić nerwy wokół kości pięty. Przymocowanie śrub do kości, może spowodować bolesność, przez co powrót do zdrowia staje się prawdziwą drogą przez mękę.
2. Fuzja kręgosłupa
Kości tworzące kręgosłup są znane jako kręgi. Skolioza i choroba zwyrodnieniowa dysku, należą do problemów medycznych, które mogą wpływać na kręgi. Jeśli ruch powoduje ból między kręgami, lekarz może zalecić operację kręgosłupa. Procedura ta ma na celu złączenie dwóch lub więcej kręgów, aby zapobiec ich wzajemnemu przemieszczaniu się.
Czasami operacja wymaga przeszczepu kości. Kość jest pobierana z biodra i wszczepiana do kręgosłupa, aby ułatwić połączenie kręgów. Przeszczepy kostne mogą powodować znaczny, a nawet przewlekły ból po operacji.
3. Miomektomia
Miomektektomia jest operacją usunięcia mięśniaków macicy. Chociaż prawie zawsze są one nieszkodliwe, mogą być przyczyną niepłodności. Podczas miomektomii, chirurg nacina macicę i usuwa mięśniaki. Po usunięciu mięśniaków zamyka cięcie szwami. Po zabiegu pacjentka może uskarżać się na silny i uporczywy ból.
4. Proktokolektomia
Jest to operacja, podczas której usuwa się kanał jelita grubego, odbytnicy i odbytu. Łącznie stanowią one najniższą część jelita. Proktokolektomia może być stosowana w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, raka jelita grubego i niektórych postaci choroby Leśniowskiego-Crohna. Jeśli to możliwe, zabieg można wykonać za pomocą procedury laparoskopowej. Jeśli nie, chirurdzy stosują operację otwartą.
5. Kompleksowa rekonstrukcja kręgosłupa
Złożona rekonstrukcja kręgosłupa odnosi się do kilku procedur medycznych stosowanych w leczeniu uszkodzeń lub zaburzeń kręgosłupa. Należą do nich zwężenie kręgosłupa i skolioza.
W trakcie operacji, chirurg używa metalowych prętów i śrub, aby poprawić zakrzywiony kręgosłup lub uczynić go stabilnym. Kręgosłup cechuje się wysoką koncentracją nerwów i zakończeń nerwowych, co potencjalnie czyni tę operację bardzo bolesną.