Bioniczne ramię przywróci zmysł czucia

Jak wynika ze sprawozdania amerykańskich naukowców, postępy w pracy nad bioniczną ręką pomogły dwóm pacjentom przywrócić im na dłużej niż rok zmysł dotyku. Mężczyźni mogą teraz delikatnie zrywać łodygi z wiśniami. Badanie opublikowane w „Science Translational Medicine” mówi, że czujniki na sztucznej dłoni wysyłają sygnały bezpośrednio do nerwów.

Tymczasem, szwedzki zespół dokonał przełomu w oddzieleniu sztucznej kończyny poprzez zakotwiczenia bionicznego ramienia bezpośrednio do kości w celu poprawy jego kontroli. Jednym z doświadczalnych pacjentów amerykańskiego eksperymentu był Igor Spetic, który to cztery lata temu stracił prawą rękę w wypadku. Został on wyposażony w bioniczną kończynę, ale pomimo tego, nie był w stanie odczuwać żadnych bodźców. Musiał uważnie obserwować, co robi i kontrolować za pomocą wzroku czy nie ściska danych przedmiotów sztuczną ręką za mocno.

Zespół z Case Western Reserve University dołączył czujniki do bionicznej kończyny a zespół chirurgów dopasował „mankiety”, które były w stanie dostarczyć elektronicznej stymulacji sztucznej ręki do połączenia z  pozostałymi nerwami pacjenta w biologicznej części kończyny. Zespół może teraz pobudzać nerwy dzięki elektronicznej stymulacji przy użyciu komputera. Będą one interpretowane w mózgu jako odbiór wrażeń zmysłu czucia.

Zespół „odwzorował” te odczucia w 19 różnych miejscach ręki – od wewnętrznej strony dłoni do zakończenia kciuka i dopasowywał je do różnych schematów elektronicznej stymulacji. Następnie przeszedł do odwzorowania czucia ciśnienia i tekstur. Spetic może  teraz powiedzieć z zawiązanymi oczami, jaki materiał trzyma w dłoni, czy jest to rzep czy papier ścierny. Będzie on używał czujników ręki przez dwa i pół roku. Inny pacjent został zobligowany do używania systemu przez półtora roku.

Kierujący badaniami prof. Dustin Tyler powiedział BBC: „Mogą teraz robić zadania wymagające delikatności i precyzji”.

Dodaj komentarz