Bioniczne oko przywróciło wzrok niewidomym

Australijska firma Bionic Vision Technologies opracowała bioniczny system oka, dzięki któremu czterech całkowicie niewidomych pacjentów cierpiących na retinopatię barwnikową, uzyskało poczucie widzenia. Chorzy używali urządzenia w swoim naturalnym środowisku życia.

Jak to działa?

W skład zestawu wchodzi implant, który umieszczany jest na skórze głowy i elektroda prowadząca do obszaru znajdującego się za siatkówką oka. Kamera, którą umieszczono w specjalnych okularach przesyła sygnały do implantu, który stymuluje komórki do wytworzenia obrazów świetlnych. Mimo iż ich rozdzielczość jest bardzo mała, umożliwia nauczenie się rozpoznawania ogólnych kształtów przedmiotów i orientacji w terenie, co może być niezwykle przydatne w codziennym życiu chorych.

To ekscytujące, że robię badania, które mają potencjał, aby zapewnić ludziom ogromne korzyści nie tylko w chorobach zwyrodnieniowych siatkówki, ale w całym szeregu stanów neurologicznych. Niezwykle satysfakcjonujące są również ogromne osiągnięcia technologiczne, których dokonaliśmy w ciągu zaledwie pięciu lat finansowanych badań oraz patrzenie w przyszłość na to, co jeszcze możemy osiągnąć – powiedział profesor Anthony N. Burkitt, dyrektor firmy Bionic Vision Australia.

Dodaj komentarz